Na protestima privrednika u Sarajevu zbog odluke Vlade Federacije Bosne i Hercegovine o minimalcu od 1.000 KM, koja ima za posljedicu da minimalna bruto plaća iznosi 1.744 KM, govor je održala i poduzetnica iz Kalesija Hava Fazlić, koja je tada istakla da je taj protest u suštini borba za radnike.
– Ja se bavim uslužnom i trgovinskom djelatnošću. Mene je odluka o povećanju minimalca pogodila tako da ću ugovore koje imam s radnicima izgurati u minusu. Ponekad imam osjećaj da država radi protiv svih nas, da ih je neko postavio da nas sruše i rasele. Moja glavna djalatnost su sada usluge čišćenja i uređivanje zelenih površina.
Imam ugovore s radnicima potpisane prije tri, četiri i pet mjeseci po kojima neki radnici imaju 700, neki 800, a neki 1.000 KM. Ja sam u tim ugovorima računala doprinose na te iznose. Jedan moj radnik po tom ugovoru mjesečno za firmu zaradi 1.440 KM, a on mene sada košta 1.800 KM. Ne treba mi nikakva druga računica – pojašnjava Hava Fazlić ZA fAKTOR.
Ako sam ranije plaćala 12.000 KM doprinosa, dodaje ona, sada ću da plaćam 18 i više hiljada, a ja taj novac kroz ugovore ne mogu zaraditi.
Na listi NiP-a
Hava Fazlić na Lokalnim izborima 2024. godina bila je na listi Naroda i pravde (NiP) za Općinsko vijeće Kalesija.
– Nikada se nisam učlanila u Narod i pravdu (NiP), ali sam prihvatila da budem dio kampanje mog prijatelja Muje Mujkića za načelnika Kalesije. Bila sam na listi, ali nisam radila za sebe da budem vijećnica, jer mi to ne treba. U privredi sam gotovo 30 godina i za sve sam se sama izborila, nisam dobila nikakvu pomoć od države niti mi treba – kaže ona.
Odlazak u Sarajevo za nju je, kaže, bila obaveza, a pri tome je ne zanima ko je na vlasti.
– Deset radnika mjesečno priredi 14.400 KM, a oni mene koštaju 18.000 KM. Trenutno imam 18 radnika, a sada u februaru ćemo sjesti i prekomponovati. Ekonomista sam po struci, računica je jasna, veći nameti, veće cijene, znače manje plaće. Manji doprinosi i nameti znače veće plaće, a samim tim niže cijene i veću kupovnu moć. Digla sam glas jer znam šta će se desiti – poskupljenja. Moja firma i ja, moja djeca, imam ih troje i svi su oženjeni i udati, svi radimo u našoj firmi, nas osam. U Tuzli imam dvije radnje, a od njih ću napraviti jednu, a dvije radnice će morati na biro – priča Hava Fazlić.
Ima nas takvih koliko hoćete, ističe ona, koji ćemo morati otpuštati radnike.
– Računica je takva i radnici to razumiju, a ovi koji su usvojili povećanje minimalca kažu da se ništa nije desilo u januaru, neka sačekaju febrauar i mart, jer ćemo svi sjesti, preračunati i teška srca napraviti rezove, ostavit ćemo radnika koliko je finansijski opravdano – pojašnjava Hava Fazlić.
Dodaje da su protesti trebali biti do sada 10-15 puta zbog svih štetnih odluka za privredu.
– Malog čovjeka i privredu niko ne gleda. Unija poslodavaca i Ekonomsko-socijalno vijeće što su se dogovorili ide na ruke velikih i moćnih, da se njihovi milioni ne oporezuju. Država se ne brine za malog čovjeka i za radnika. Da su se brinuli, ne bi na onaj način rasprodali Titine fabrike. Ko je bio na vlasti tada i sada, meni nije bitno. Imali su 30 godina da prepišu od Švicarske, Njemačke, Francuske… – priča Hava Fazlić.