Kazala je kako Bošnjaci i Srbi, suštinski, uopšte ne žele ulazak u Europsku uniju, konstatujući kako se oni nalaze pod turskim i ruskim uticajem.
Željana Zovko, hrvatska Europarlamentarka, komentarisala je aktuelnu političku situaciju u Bosni i Hercegovini, ali i potencijalnim refleksijama invazije na Ukrajinu u kontekstu naše zemlje.
Ona je govorila o savezništvu Hrvata i Srba u BiH, kazavši kako je europske predstavnike pitala da li su ikada razmislili zbog čega Hrvati u BiH moraju tražiti partnerstvo sa članom Predsjedništva BiH.
– Ja sam postavila jedno pitanje i svim ovim međunarodnim predstavnicima, i u Europskom parlamentu i Europskoj komisiji, da li su se ikada zapitali što je to dovelo do toga da Hrvati moraju tražiti na neki način savezništvo i partnerstvo sa Dodikom i što je to dovelo do obespravljivanja Hrvata u posljednjih 25 godina. Od samog početka Hrvati su apsolutno gurnuti da postanu manjina, da izgube sve što su stekli Daytonsko-pariškim mirovnim sporazumom i, normalno, to jeste otežalo njihov itekako njihov položaj, rekla je Zovko u gostovanju na HRT-u.
Kazala je kako Bošnjaci i Srbi, suštinski, uopšte ne žele ulazak u Europsku uniju, konstatujući kako se oni nalaze pod turskim i ruskim uticajem.
Na pitanje da li aktuelna događanja u Ukrajini mogu biti od koristi u smisli pritiska na Bošnjake da pristanu na izmjene Izbornog zakona, Zovko kaže da je teško promijeniti stav mnogim zemljama zbog “mita kojeg Bošnjaci grade na stradanju i genocidu”.
– Ukoliko gradite čitav mit u Bosni i Hercegovini na povijesti stradanja naroda, na povijesti genocida, na povijesti žrtve, vrlo je teško jednoj Nizozemskoj reći ne, konceptu koji vi zagovarate, kazala je ona, te dodala da je to posebno zbog toga što su bili u Srebrenici.
Po pitanju Belgija, ona kaže da je problem što se ne žele suočavati sa svojim problemima u federalizmu, dok prema Zovkinim riječima u Njemačkoj žive milioni Turaka koji zagovaraju da Bosni i Hercegovini treba pomoći.