Utorak, 14 siječnja, 2025

Hrvatske pekare počele naplaćivati kesu za hljeb

Preporučeno

Uprkos tome, u većini pekara u Hrvatskoj vrećice su se mogle dobiti besplatno. Ali, da se i ta navika mijenja uvjerio se i jedan korisnik Redita

Od 1. januara ove godine trgovci su počeli naplaćivati vrlo lagane plastične vrećice koje se u trgovinama nalaze na primjer na odjelima voća i povrća ili na štandovima na tržnicama.

Već ranije počele su se naplaćivati deblje vrećice, dok je zabrana stavljanja na tržište laganih plastičnih vrećica uvedena je 1. januara 2022. budući da su stope recikliranja laganih plastičnih vrećica za nošenje bile niske. Uprkos tome, u većini pekara u Hrvatskoj vrećice su se mogle dobiti besplatno. Ali, da se i ta navika mijenja uvjerio se i jedan korisnik Redita, piše “Dnevno.hr”.

Upravo se čita:  Državljanin BiH ostao bez više od 100.000 eura u centru Zagreba: Prišla mu misterizona žena

“Lokalna pekara na Savici počela je naplaćivati običnu vrećicu 10 centi, onu najobičniju koju hljeb doslovno proreže ako je svjež. Dobro, 10 centi za onu iz Lidla, s kojom možeš u rat otići… U ovoj državi još samo nisu počeli naplaćivati vazduh. Šta vi mislite o tome”, postavio je pitanje na Reditu,

“Poneseš svoju vrećicu pa ne moraš platiti njihovu. Sad barem ima svakakvih višekratnih, a ko već nema kod kuće tristo vrsta vrećica od prije?”,

“I kako to onda funkcioniše? Prodavačica vam da hljeb u ruke ili vi njoj svoju vrećicu?”,

Upravo se čita:  SAD uvele sankcije Naftnoj industriji Srbije

“Po meni bi minimalna propisana cijena za sve vrećice trebala biti barem 1 euro. Pa ko baš voli biti komotan, neka plati. Ja nosim od kuće”.

“Kao i u trgovini. Ili nosiš svoju vrećicu, ili ideš bez nje. Uzmeš 5 vrećica i staviš ih na dno korpe, a onda slažeš voće na to, čisto da bude higijenski. Na kasi samo istreseš sve i vrećice ostaviš. A oni neka kucaju jednu po jednu narandžu ili kako im se sviđa. Natovariš u svoju vrećicu ili gdje želiš, i to je to”, pisali su mu sugrađani.

Upravo se čita:  Majka dječaka kojeg je povrijedila petarda: To je štetno i opasno

“Poenta je smanjiti upotrebu jednokratnih plastičnih vrećica. 10 centi je još zanemarivo malo, ali kad cijena bude 1 euro ili možda čak 5 eura, onda ćeš dobro razmisliti treba li ti ili ćeš ponijeti svoju”.

“Neka su, ako će te to natjerati da počneš nositi svoju vrećicu. Trebala bi biti još skuplja. Ovo je isto kao kad prigovaraju da su saobraćajne kazne visoke”, dodali su drugi.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Profesorica Sabina Silajdžić o inspekcijskoj akciji u FBiH: “Jahači magle utukli 355,400 KM?”

Nakon odluke o minimalnoj plaći inspektori Porezne uprave Federacije BiH krenuli su u tzv. akciju i u subotu, 11....

Još vijesti za vas