Neodgovorni trošak treba snositi onaj ko ga je proizveo, komentirao je aferu Viaduct danas, 16. aprila, Šerif Isović bivši direktor Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine.
Podsjetio je kako smo ovih dana izloženi raznim idejama o rješenju duga eniteta RS zbog duga prema slovenačkoj firmi Viaduct:
“Za neke kažu da su populističke za druga da su nezakonite, za treće da odlažu rješenje problema… Svi prijedlozi kratkoročno, politički, a i zbog sadašnje vrijednosti novca očito idu u korist onog ko je dug i proizveo, a na štetu države. Tužilaštva se još ne oglašavaju, možda čekaju ove dvije milijarde koje se najavljuju i o kojima se govori. S obzirom na našu uređenu Državu i činjenicu kako nam se pišu i usvajaju zakoni logično je da neke pojave kao i ova nisu jasno uređene i predviđene propisima, ali je nelogično da se u ‘poplavi’ ideja ne traže sistemska rješenja koja će rukovodeći se načelima savjesti, poštenja i pravde uvesti pravila da odgovornost snose odgovorni i koja će biti snadard za buduće slučajeve.”
“Zašto bi neodgovorna obaveza ili trošak entiteta prolazio kroz budžet Države, jer ako je tako neodgovorni će biti još manje odgovorni i svoj nerad će prevaljivati na druge… Zbog toga pravila igre trebaju biti da se to ne tiče budžeta države i onog ko je u ovom nevin već onog ko je obavezu ili trošak neodgovorno proizveo. Za tako nešto mislim da postoje rješenja a jedno je sadržano u Zakonu o uplatama na jedinstveni račun (Sl. Glasnik BIH br. 55/04, 34/07 i 91/17)”, objasnio je on, pa nastavio:
“Naime prema članu 5. Zakona o uplatama na jedinstveni račun, Uprava za indirektno oporezivanje je odgovorna za doznačavanje prikupljenih prihoda korisnicima prihoda, a prema članu 11. stav 3. ovog Zakona dio prihoda koji je obračunat za entitet se isplaćuje tom entitetu nakon što entitet podmiri sve svoje obaveze u pogledu finansiranja međunarodnih obaveza. Ovde se ne radi o dugu države Bosne i Hercegovine odnosno izdvajanju sredstava za servisiranje inostranog duga već o presudi koja se odnosi na jedan entitet pa bi taj entitet trebao i snositi svoj dug. Stoga Vijeće ministara treba obavezati Upravu za indirektno oporezivanje da prije doznake/prijenosa sredstava sa jedinstvenog računa koja pripadaju entitetu RS doznači/uplati direktno Viaductu po sudskoj presudi, pa nek’ entitet, a ne Država tuži. Opcija da država plati pa da tuži je protivna državnim interesima i amnestija je od odgovornosti… Možda bi ovakva odluka Vijeća ministara ubrzano potakla reakciju tužilaštva.”
Zaključio je kako se entitetu RS treba predložiti da se sve odmah ne umanjuje i da eventualno dug uz sporazum sa Viaductom plati u ratama pod uvjetom da snose zatezne kamate i druge troškove. Podsjetimo, slovenačka firma Viaduct dobila je presudu po kojoj BiH mora isplatiti više od 110 miliona KM za nešto što je krivica, ali i obaveza entiteta RS, koji pak tu obavezu ne želi izvršiti.