Nedjelja, 15 prosinca, 2024

Izmjena zakona: Oni koji bez posla ostanu nakon 15 godina, naknadu će primati 10 mjeseci

Preporučeno

– Izuzetno nezaposlena osoba, koja je provela u radnom odnosu više od 35 godina i kojoj nedostaju do tri godine mirovinskog i invalidskog osiguranja ili godina života do ispunjenja uvjeta za stjecanje prava na mirovinu, ima pravo na novčanu naknadu – stoji u novom zakonu.

Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH usvojio je nedavno nacrt Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba. Da bi stupio na snagu, zakon mora dobiti većinu u Domu naroda.

Osim izmjena glede evidencija nezaposlenih osoba, novi zakon u odnosu na onaj koji je trenutno na snazi ima izmjene i kada je u pitanju duljina dobivanja naknade za osobe koje ostanu bez posla. Tako se, prema novom zakonu, naknada u visini 40% prosječne neto plaće isplaćene u Federaciji u posljednja tri mjeseca prije prestanka radnog odnosa nezaposlene osobe, koju objavljuje Federalni zavod za statistiku, isplaćuje dva mjeseca nezaposlenoj osobi ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela najmanje osam mjeseci; tri mjeseca ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela od osam mjeseci do jedne godine; četiri mjeseca ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela od jedne do tri godine; pet mjeseci ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela od tri do pet godina.

Upravo se čita:  Postavljeno 35 tabli: Vozači u KS bit će obaviješteni o lokacijama radara

Navedena naknada u trajanju od šest mjeseci pripada nezaposlenoj osobi u FBiH ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela od pet do deset godina; osam mjeseci ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela od 10 do 15 godina; 10 mjeseci ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela od 15 do 20 godina te 12 mjeseci ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela od 20 do 25 godina.

Zakon definira i da će spomenutu naknadu 15 mjeseci primati nezaposlena osoba koja je na radu u statusu osiguranika provela od 25 do 30 godina; 18 mjeseci ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela od 30 do 35 godina te 24 mjeseca ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela više od 35 godina.

Upravo se čita:  Više od 500.000 narudžbi stiglo sa Temu-a u BiH

Usporedbe radi, prema zakonu koji je trenutno na snazi, naknada se isplaćuje tri mjeseca ako je nezaposlena osoba provela na radu od osam mjeseci do pet godina; šest mjeseci ako je provela na radu od pet do deset godina; devet mjeseci ako je provela na radu od 10 do 15 godina; 12 mjeseci ako je provela na radu od 15 do 25 godina; 15 mjeseci ako je provela na radu od 25 do 30 godina; 18 mjeseci ako je provela na radu od 30 do 35 godina i 24 mjeseca ako je provela na radu više od 35 godina.

– Izuzetno nezaposlena osoba, koja je provela u radnom odnosu više od 35 godina i kojoj nedostaju do tri godine mirovinskog i invalidskog osiguranja ili godina života do ispunjenja uvjeta za stjecanje prava na mirovinu, ima pravo na novčanu naknadu – stoji u novom zakonu.

Upravo se čita:  Privrednici ispunili obećanje: Uručeni ključevi automobila za 40 porodica iz poplavljenih područja

Također se navodi da u slučaju ostvarivanja prava na novčanu naknadu u skladu s programom mjera za socijalno zbrinjavanje zaposlenika koji u procesu stečaja, likvidacije, restrukturiranja i privatizacije ostaju bez posla, nezaposlena osoba stječe pravo na novčanu naknadu, s tim da se ona utvrđuje u visini 35% prosječne neto plaće isplaćene u Federaciji BiH u prethodnoj godini, prema podacima Federalnog zavoda za statistiku.

Kao vrijeme provedeno u radnom odnosu smatra se vrijeme obveznog osiguranja prema propisima koji reguliraju sustav uplate obveznih doprinosa. Nezaposlenoj osobi koja je u cijelosti iskoristila novčanu naknadu kod ponovnog stjecanja ovog prava u vrijeme provedeno u radnom odnosu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, jednako kao i prije, uračunava se samo vrijeme provedeno na radu poslije isteka posljednjeg utvrđenog prava na ovu naknadu.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Šta će značiti za vlasnike nekretnina iz BiH: Od 1. januara u Hrvatskoj na snagu stupa porez na imovinu

O uvođenju poreza na imovinu u Hrvatskoj priča se već neko vrijeme i od 1. januara naredne godine on...

Još vijesti za vas