Srijeda, 27 studenoga, 2024

Jadranom se brzinom svjetlosti širi aplikacija koja otkriva wi-fi šifre

Preporučeno

Ako na Peristilu dignete ruku u zrak i kažete “alo momak, šifra“ konobar caffe “Luxora” možda će vam kazati ‘lvxor658’. No, ne biste ga morali uopće pitati, da ste ranije instalirali besplatne mobilne aplikacije koje vam otkrivaju sve šifre u vašoj blizini, potrebne za pristup na internetske mreže, piše Slobodna Dalmacija.

Najpoznatija se zove “WiFi Map” i već godinama je hit, a preporuka je skinuti i “Free Passwords” koja je nešto lošije ocijenjena u trgovinama aplikacijama, ali opet odlično funkcionira.

Marljivi turisti šifre rutera od ugostiteljskih objekata utipkali su baš u njih, pa ih i vi i oni u tren oka možete pronaći na zaslonu mobitela. Te aplikacije će vam po lokaciji gdje se nalazite otkriti sve šifre oko vas!

Ovako možete doznati skoro sve šifre koje vas zanimaju, i koje pripadaju firmama, ali nažalost i privatnim osobama.

Ovim aplikacijama nisu oduševljeni iznajmljivači, jer ono što je malo manje pozitivno jest da nam turisti isto tako ukucavaju i šifre smještajnih jedinica, soba, kuća, hotela i apartmana što se po gradu iznajmljuju, pa tako lako provalite i nemarnim susjedima s ‘TP-LINK5585384’ imenima mreža.

Evo kako cijeli sistem funkcionira.

I vi možete unijeti šifre koje znate, i tako dati svoj doprinos “džabalebarošima“ – i fureštima i domaćima. I bit će vam zahvalni. A ako ste vlasnik ugostiteljskog objekta koji čita ovaj tekst, brinite se, jer i da promijenite šifru, u prosjeku će trebati dvije sedmice da vaš gost unese u server novu koju ste odabrali.

Što se u Hrvatskoj na internetu smije, a što ne smije, nije baš regulirano Zakonima, pa su novinari za komentar upitali Gorana Hrena, IT stručnjaka, poznatog po pomaganju javnosti u rješavanju zavrzlama kada institucije zakažu.

Nije oduševljen ovim programima.

– Ajmo od početka. Zašto provaljivati Wi-Fi šifre, ako vam druga strana samovoljno ne da? Znači, to je ilegalno. Primjera radi, vi stavite katanac na kapiju, ključ je kod vas, a ja ga dupliciram, i sad mogu ulaziti u vaše dvorište. Biste li vi bili sretni? – pita Hren.

Osim što moralno nije ispravno, postoje i skrivene opasnosti.

– Da vi i ja sjedimo na kafi u istom kafiću, spojeni na istu mrežu, bez problema mogu saznati vašu IP adresu i pomoću programa za “snifanje” prometa, uhvatiti vaš, analizirati ga i tako doći do recimo, podataka za spajanje na Facebook ili e-mail. U nekim slučajevima i internet bankarstvo, ali to je malo duža procedura probijanja – alarmira Hren.

– Firme koje prozvode ovakve sisteme puno zarađuju. Skidale bi se i aplikacije preko kojih se krade novac, kad bi postojale – komentira internetski forenzičar.

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Šestoro djece koja su se na traktoru vraćala iz škole nestalo u poplavama. Traje potraga

Osam osoba, uključujući šestoro djece koja su se vraćala iz škole, nestalo je na Šri Lanki nakon što su...

Još vijesti za vas