Po završetku natjcanja po skupinama na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Brazilu u konkurenciji za osvajanje naslova ostalo je još 16 reprezentacija i to s četiri kontinenta. Najviše predstavnika ima Europa, njih šest, slijedi kontinet na kojemu se SP igra, Južna Amerika s pet predstavnika, Sjeverna i Srednja Amerika ima ih tri, a Afrika dva.
No, po učinku u prvom krugu uvjerljivo najbolji su bili predstavnici Južne Amerike, od njih šest čak pet ih je prošlo dalje, a ukupno su osvojili visokih 75,9 posto bodova (čak 41 od mogućih 54). Kolumbija i Argentina ostvarile su maksimalan učinak od po tri pobjede čime su osvojile prva mjesta u skupinama C i F, domaćinu Brazilu je za prvo mjesto u skupini A dovoljno bilo i sedam bodova (dvije pobjede i jedan neodlučeni rezultat), dok su se Čile i Urugvaj u osminu finala plasirali kao drugoplasirani iz skupina B i D s po šest bodova (dvije pobjede i poraz). Jedini koji je “zapeo” u skupini je Ekvador, koji je u skupini E sakupio četiri boda (pobjeda, neodlučeno i poraz) i zauzeo treće mjesto, a s tim je učinkom najuspješniji sastav koji su ispali u prvom krugu.
Europa je na SP stigla s 13 predstavnika, pa ih je prvi krug “preživjelo” manje od polovice, njih šest, a europske reprezentacije ukupno osvojili 61 bod od 117 koliko im je bilo na raspolaganju (52,1 posto). U Brazilu su europski sastavi ostvarili 18 pobjeda, sedam remija i 14 poraza, a valja napomenuti kako su pet puta igrali i međusobno, pa su neke bodove imali “zagarantirane”, ali isto tako su im neki bodovi bili “nedostupni”.
Dvije europske reprezentacije sa stopostotnim učinkom su Nizozemska i Belgija, koje su osvojile prvo mjesto u skupini B, odnosno H s devet bodova, dok su se kao prvi u osminu finala iz svojih skupina plasirali još Francuska i Njemačka iz skupina E i G s po sedam bodova.
Švicarskoj je za drugo mjesto u skupini E trebalo šest bodova, dok su Grčkoj za prolazak iz skupine C dovoljna bila četiri boda.
Od europskih sastava koji su završili natjecanje najučinkovitiji je bio Portugal s četiri boda, po tri boda osvojile su Hrvatska, BiH, Italija i Španjolska, Rusija je ostala na dva boda, dok je najlošija europska reprezentacija u Brazilu Engleska koja je uzela samo jedan bod.
Predstavnici Sjeverne i Srednje Amerike, takozvane zone CONCACAF, najugodnije su iznenađenje SP-a u Brazilu, skupine su prošle tri od četiri reprezentacije, no zbog lošijih rezultata u posljednjem kolu njihov ukupni bodovni učinak je pao na 50 posto (18 od mogućih 36 bodova).
Kostarika je najugodnije iznenađenje čitavog SP-a, jer je u skupini D s tri bivša svjetska prvaka (Urugvaj, Italija, Engleska) osvojila prvo mjesto bez poraza, sa sedam osvojenih bodova. Isti učinak od sedam bodova imao je i Meksiko, kojemu je to bilo dovoljno za drugo mjesto u skupini A iza Brazila, a ispred Hrvatske, dok su SAD prošle kao drugoplasirane iz skupine G s četiri boda. Dojam reprezentacija iz ove regije jedini je pokvario Honduras koji je natjecanje završio s tri poraza.
Dvije od pet afričkih reprezentacija uspjelo je “preživjeti” natjecanje po skupinama, Nigerija u skupini F i Alžir u skupini H, no sastavi s “Crnog kontinenta” osvojili su samo 26,7 posto mogućih bodova (12 od 45). Nigerijci i Alžirci su do drugog mjesta u svojoj skupini stigli s učinkom od četiri boda (pobjeda, neodlučeno, poraz), a vrlo blizu istom rezultatu bila je i Obala Bjelokosti u skupini C, no skrivljeni kazneni udarac u posljednjoj utakmici protiv Grčke koštao ih je poraza, pa su “slonovi” ostali treći s tri boda.
Gana je igrala atraktivan nogomet u skupini G, ali ostat će im upisani remi protiv Njemačke i dva tijesna poraza od SAD-a i Portugala. Najveće razočaranje je Kamerun koji je ostao bez bodova u skupini A, a s razlikom pogodaka 1-9 “lavovi” su najlošija reprezentacija na čitavom SP-u.
Uvjerljivo najslabiji kontinentalni savez je azijski AFC, njegova četiri predstavnika su u Brazilu osvojila tek tri od mogućih 36 bodova (8,3 posto) te nisu ostvarili niti jednu pobjedu u 12 nastupa. najviše se očekivalo od azijskog prvaka Japana u skupini C, no on je uzeo samo bod protiv Grčke uz poraze od Obale Bjelokosti i Kolumbije. Po bod su osvojili još Iran u skupini F i Južna Koreja u skupini H, dok je Australija, koja se od 2008. godine natječe kao predstavnik AFC-a, u vrlo jakoj skupini B izgubila sva tri susreta (Čile, Nizozemska, Španjolska) iako je ostavila dobar dojam.
U odnosu na prošlo SP održano u Južnoafričkoj Republici prije četiri godine, ovo SP se ne razlikuje mnogo, i tada je osmini finala igralo šest europskih, te pet južnoameričkih reprezentacija, CONCACAF i Afrika su imali po jednog predstavnika manje (dva, jedan), dok je Azija imala čak dva sastava među posljednjih 16.
Po učinku i u JAR je daleko najbolja bila Južna Amerika (34 od 45 bodova, 75,6 posto), druga je bila Europa (55 od 117, 47 posto), AFC je bio na visokom trećem mjestu (14 od 36 bodova, 38,9 posto), ispred CONCACAF-a (10 od 27 bodova, 37 posto), Oceanije, koju je predstavljao Novi Zeland (3 od 9 bodova, 33,3 posto) i Afrike (14 od 54 boda, 25,9 posto).
Da kontinent na kojemu se igra SP ima veliki značaj na učinak reprezentacija pokazuje i SP u Njemačkoj 2006., posljednje koje se igralo u Europi, a na kojemu je 10 od 14 europskih reprezentacija izborilo osminu finala uz 62,7 posto osvojenih bodova (79 od 126 bodova).
Južna Amerika je u Njemačkoj imala samo četiri predstavnika od kojih su tri prošla u osminu finala uz 69,4 posto učinka (25 od 36 bodova), Australija je kao predstavnik Oceanije prošla u osminu finala sa 44,4 posto bodova (4 od 9) i plasirala svoj kontinent na treće mjesto, Afrika je imala jednog predstavnika u osmini finala uz 26,7 posto bodova (12 od 45), a u osmini finala je igrao i jedan predstavnik CONCACAF-a, čiji su predstavnici osvojili 16,7 posto bodova (šest od 36), dok je Azija ostala bez predstavnika među 16 najboljih uz 19,4 posto učinka (sedam od 36).