U posljednje vrijeme kako je sve poskupjelo, pa i kafa, izgleda da će ćeif (kako mnogi u BiH nazivaju ispijanje kafe) uskoro biti sve manje ćeif, a sve više luksuz. Dovoljno je spomenuti samo glavni grad BiH, u kojem kafu tek u rijetkim lokalima možete popiti za 1,5, dvije marke, dok u većini cijena varira od tri do pet maraka, čak i više. Ali, najgore je to što je kafa skuplja, sve je tanja i nekvalitetnija. Čast izuzecima. A zašto je to tako, objašnjava jedan sarajevski ugostitelj.
Kaže za Oslobođenje da se od kilograma espresso kafe može napraviti blizu 150 šoljica, ali ako hoćete da kafa bude dobra, onda je prosjek 120. Kilogram kafe je dvadesetak maraka.
– Kod nas većina lokala, isključujući restorane, uglavnom živi od kafa i pravi ih dnevno najmanje 60-70, mada je u većini velikih objekata ta brojka mnogo veća. Ugostitelji, naravno, kad kupuju kafu na veliko, dobiju je jeftinije. Sad kad zbrojite sve to, nema razloga da kafa bude skuplja od dvije marke, posebno tamo gdje je ona glavna na meniju. A zašto je tanja i lošija? Ja kao ugostitelj mogu reći da je to uglavnom do konobara, odnosno šankera. Nije isključeno da oni od kile naprave više od predviđenih šoljica, ali na taj način mogu samo izgubiti goste, tvrdi on.
Edin Pašić, predsjednik Udruženja potrošača KS-a, tvrdi da mi u BiH plaćamo cijenu sveopšte neobrazovanosti.
– Neobrazovanosti građana, potrošača i davalaca usluga. Jednostavno, sada smo se uhvatili u tu spiralu izmišljene inflacije, narodski rečeno: “Ako prođe, prođe”. Od jedne kile kafe možete napraviti oko 150 šoljica. Znači, ako je prodajete po dvije marke, imate 300 maraka iz jedne kile kafe, ukoliko je kupite za 18 do 20 maraka. Kad se to sve sabere i oduzme, vi imate pet puta veću zaradu, znači, 1.500 posto je zarada ako je prodajete po dvije marke. To je, najjednostavnije rečeno, čisti i najobičniji bezobrazluk koji će biti takav do onog momenta dok potrošači ne kažu: Stanite malo, ljudi, nema nikakvog smisla to što radite, kaže Pašić.
Navodi da sve što treba da vidimo je kakve su cijene u Evropi, a kakve kod nas.
– I sve će vam biti jasno. Jednostavno, ljudi su se pomamili. Ne postoji razlog zašto bi trešnja bila 10 maraka (kilogram). Ne postoji racionalan razlog zašto su smokve 12 maraka. Nije to samo kafa, sve je. Mada, ne može kafa biti pet maraka. Može jedno vrijeme. Oni će jako lijepo zarađivati na nama, ali dokad, ističe on, piše Oslobođenje.