Zbog samog okusa, mirisa, a ujedno i učinka ovog crnog napitka nastala je i sama ”umjetnost“ pripremanja i ispijanja kafe.
Tradicija ispijanja kave u europskim zemljama započela je tek na samome kraju 17. stoljeća, iako se nagađa da je kava kao piće prvi put otkrivena na području Afrike, na području današnje Etiopije na kraju 7. stoljeća.
Zbog samog okusa, mirisa, a ujedno i učinka ovog crnog napitka nastala je i sama ”umjetnost“ pripremanja i ispijanja kafe. Donismo vam nekoliko podataka o kojima morate voditi računa pri pravljenju kafe…
Šest fundamentalnih principa pri pravljenju kave su: kupiti dobro zrno kafe, samljeti kafu odmah neposredno poslije pečenja, dobro odložiti kafu, koristiti pravo omjer kafe i vode, fokusirati se na tehniku pravljenja kafe i koristititi dobro suđe.
Sami okus, miris, jačina i aroma kafe proizlaze iz načina prženja. Cjelokupna kvaliteta ovisi o vremenu koje zrno provede u prženju. Proces prženja traje između 10 i 16 minuta. Ukoliko želite blag i nježan okus kafe, zrna se trebaju peći između 10 i 12 minuta. Ukoliko želite pojačanu ”pjenu“ na skuhanoj kavi, kavu možete pržiti ili na maslacu ili joj dodati malo šećera da poprimi boju karamele.
Najlakše rečeno, u prokuhanu vodu staviti dobar omjer pržene i mljevene kafe, prokuhati mješavinu i dobili smo idealan napitak. Sami omjer u grubo je jedna čajna žličica kafe na 1 dcl prokuhane vode.
Kafu čuvajte na suhom i hladnom mjestu, u posudi koja ne propušta zrak kada se zatvori. Postoji mit koji kaže da je kavu najbolje držati u frižideru, međutim to nije tačno, jer na taj način kafa gubi aromu i upija mirise ostalih namirnica.
Kupujte manje količine kafe koje ćete u dogledno vrijeme i potrošiti, a važno je znati da kafa u zrnu duže ostaje svježa od mljevene kafe.
(6yka.com)