Četvrtak, 28 studenoga, 2024

Kako voziti po snijegu

Preporučeno

3de6a140b890772fa43d4c0c29c2d436

Želimo da vam damo nekoliko savjeta i uputstava za bezbjednu i opuštenu vožnju

Mnogi muškarci ovo pitanje mogu shvatiti i kao uvredljivo jer se podrazumijeva da smo svi odlični vozači. Ipak, izlazak na teren i vožnja u otežanim uslovima ukazuju na to da je ovo pitanje na mjestu. Želimo da vam damo nekoliko savjeta i uputstava za bezbjednu i opuštenu vožnju, piše B92.

Rješenje problema na putu prije svega počinje dobrom organizacijom. Kada osvane snježno jutro, morate da izađete iz vašeg toplog doma ranije nego inače i da pripremite automobil za vožnju. Najbolje je da metlicu ili vaše sredstvo za čišćenje držite van auta ili u prtljažniku.

Na taj način ćete izbjeći situaciju da se nagomilani snijeg sa automobila sruči pravo na vaše sjedište. Ako se to dogodi, znamo da slijedi rafal psovki i pokušaja da se rukom ukloni snijeg sa sjedišta. Loš način da započnete dan.

U našoj zemlji postoje dvije škole čišćenja snijega sa automobila. Ili ćete prvo sjesti u automobil, upaliti motor i onda započeti uklanjanje snijega ili ćete prvo očistiti snijeg, pa tek onda upaliti motor.

Oba stila imaju svoje mane i prednosti. Ako radite po prvom scenariju, rad motora omogućiće topliju kabinu kada započnete vožnju, povoljniju radnu temperaturu motora ali ćete generisati više buke u vašem komšiliku, kao i zagađenja izduvnim gasovima. Ovo je u inostranstvu kažnjivo.

Sa hladnim, ali od snijega očišćenim automobilom duže ćete se smrzavati tokom vožnje. Također, može doći do maglenja stakala sa unutrašnje strane kabine.

U svakom slučaju, prije vožnje obavezno uklonite sav snijeg sa vašeg automobila. I sa krova, i sa haube i sa bočnih stakala i sa registarskih tablica.

Također, bilo bi dobro da počistite i snijeg sa trotoara, ako niko drugi nije tu dužnost obavio.

Ako je temperatura vazduha veoma niska, tokom vožnje može doći do stvaranja leda na vjetrobranu, posebno na njegovim ivicama. Savjet je da topao vazduh iz ventilacionog sistema usmjeravate i prema vjetrobranu, kako bi ova staklena površina ostala topla tokom vožnje.

Vodite računa da brisači nisu zaljepljeni za vjetrobransko staklo zbog leda koji se stvorio između dvije vožnje, također, nemojte ih koristiti dok na vjetrobranu ima leda. To je pogubno za brisače.

I brisači će bolje raditi svoj posao ako ne brišu ledenu površinu. Tokom vožnje treba mijenjati otvore iz kojih izlazi topao vazduh kako biste osigurali da ne dolazi do maglenja ostalih stakala u automobilu. Aktiviranje klima uređaja dok je uključeno grijanje najefikasnije odmagljuje stakla.

Dugoročno izlaganje veoma toplom vazduhu učiniće vas pospanim i dekoncentrisanim pa povremeno otvarajte i zatvarajte prozore. savjetujemo vam da ne vozite u debeloj jakni sa kapom na glavi. Veoma brzo će vam postati vruće i nelagodno, a pokretljivost i sposobnost da čujete dešavanja oko vas biće umanjena.

Ako nemate dobre gume, zaboravite na vožnju. Na – 8 stepeni bićete potpuno bespomoćni. Svaki polazak i svako zaustavljanje i pri veoma malim brzinama biće veoma veliki rizik. Ni trud ekipa za čišćenje snega ne može doći do izražaja. So koju posipaju djelotvorna je do – 7 stepeni.

Veoma je važno da tokom vožnje ne pravite nagle pokrete i manevre. Da biste to izbjegli, prije svega je važno da se ne krećete neprimjereno brzo. Uvijek držite odstojanje u odnosu na vozilo ispred vas i nadajte se da će isto shvatiti i vozač koji se nalazi iza.

Više ne možete voziti u istom stepenu prenosa, u kojem ste vozili po suhom. Posebno kada skrećete ili prolazite kroz raskrsnice u ovako teškim uslovima. Po veoma klizavom kolovozu, u Laguni III sa dizel motorom snage 150KS, na Pirelli zimskim gumama, kroz male gradske raskrsnice prolazio sam u prvom stepenu prenosa. Ako vam zvuči nelogično, treba da znate da će dizelaš bez gasa uvijek ići sporije u prvom stepenu prenosa nego u drugom, pa samim tim biće poslušniji.

Ako bih pokušao da to skretanje izvedem u drugoj brzini, snaga motora koja se prenosi do točkova (odnosno brzina kojom se auto tada kreće) nadjačala bi silu prijanjanja između gume i podloge što bi rezultovalo pravolinijskim kretanjem, odnosno rizičnom situacijom u kojoj možete da pređete u suprotnu traku i da izazovete sudar. Pritiskanje kočnice neće vam uvijek pomoći, a može da vam stvori još opasniju situaciju.

Ako vozite automobil čiji je motor dva-tri puta slabiji od ovog iz Lagune ili ako je benzinac, nećete imati slične probleme ako skrećete u višem stepenu prenosa po izuzetno klizavom kolovozu.

Ako primjetite da ste izgubili kontrolu nad vašim automobilom i da ništa što ste probali ne funkcioniše, u ovakvoj situaciji bi vam pomoglo naglo pritiskanje kvačila, praćeno nježnim kočenjem.

Aktiviranje kvačila prekinuće pogon i nevjerovatnom lakoćom povratiće upravljivost vašem automobilu. Sjetite se, u ovoj situaciji prejaka snaga je izazvala gubitak kontrole.

Ovaj savjet biće posebno koristan vozačima automobila sa dizel motorom i velikim obrtnim momentom. ABS i druga slična pomagala ne dolaze do punog izražaja pri niskim brzinama, na ovoliko klizavim saobraćajnicama. Umjesto da se uzdate u njihovu bezuslovnu pomoć, pokušajte da se tokom vožnje ponašate razumno i da sprječavate neprijatne situacije.

Ako vozite automobil sa zadnjim pogonom, ne znam šta da vam kažem. Nježno, nježno, nježno sa gasom. Danas sam vidio čovjeka koji je sa BMW-om serije 3 čekao da svi vozači ispred njega prevale uspon, pa je tek nakon toga odlučio da i on krene u pohod na vrh.

Čovjek očigledno ima iskustva jer zna da ako samo jedan vozač ne pređe preko vrha, BMW je gotov. Ostaće zaglavljen a pošto će biti čitava kolona vozača iza njega, neće imati priliku da pokuša još jednom.

Prestrojavanje je veoma nezgodan proces po ovako teškim uslovima za vožnju. Iako znaju da im je izuzetno teško da zaustave svoj automobil, neki vozači zanemaruju tu činjenicu i prestrojavaju se ispred drugih vozača kao da je put suh. Kako znaju da će vozač kojem su presjekli put biti u stanju da se zaustavi? Ne znaju, zato je važno da uvijek držite adekvatno rastojanje i da omogućite sebi da se bezbjedno zaustavite.

Možda jedna od najvažniijh stavki je vođenje računa o pješacima. Kako mnogi trotoari nisu očišćeni, a blokirani su parkiranim automobilima, pješaci nemaju izbora nego da se kreću po kolovozu. Ako znate koliko se vama, u automobilu žuri, šta mislite koliko se tek pješacima žuri?

Slojevita odjeća, debele jakne, šalovi, kapuljače i kape umanjuju mogućnost pješaka da vas uoči. Dok se približavate sa leđa, nemojte očekivati da će se pješak skloniti sa puta. Razumnije je očekivati da će se okliznuti i pasti pa je zato važno da usporite i da ostavite dovoljno rezerve da se zaustavite ako stvari krenu po zlu.

Kada su ovako teški uslovi za vožnju, jedino je sigurno da ćete kasniti tamo gdje ste krenuli. Morate ostati smireni i obazrivi jer vi kao pojedinac ne možete učini ništa da biste prije stigli na cilj. Vi ste u koloni samo jedan djelić ogromnog sistema i suština je da funkcionišete u njegovim okvirima, odnosno da doprinosite njegovom boljem funkcionisanju.

Nepromišljeni potezi mogu samo pogoršati stvar i donijeti nepotreban stres, a u slučaju vožnje i ugrožavanje života ili materijalnu štetu. Kada vidite da je vozač ispred vas dao žmigavac i da želi da se prestroji, propustite ga. Nemojte se gurati sa njim i po svaku cijenu praktikovati vaše prvenstvo. Pokušajte da propustite vozača ispred vas i vidjećete kako je to jedan prijatan osećaj.

Kada bismo svi uspjeli da postupamo po sistemu “jedan po jedan” saobraćaj bi mnogo bolje funkcionisao, svi bismo brže stizali do cilja i mnogo bi se manje živaca trošilo.

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Nesvkidašnji prizor na bh. graničnom prelazu: Audi šlepa Ferrarija preko granice

Na graničnom prijelazu Šamac-Slavonski Šamac je zabilježen neobičan događaj koji je odmah postao viralni hit na društvenim mrežama. Naime, vozač...

Još vijesti za vas