SARAJEVO/ISTANBUL – Sve više građana BiH, mahom bošnjačka elita, odlučuje se za kupovinu nekretnina na turskoj obali. Prema mišljenju upućenih u ovu pojavu, razlog je taj što su životni troškovi, ali i cijene turističkih usluga, niži od onih u BiH, Hrvatskoj i Crnoj Gori.
– Turistička sezona u gradu Kušadasi traje sedam punih mjeseci kada ga posjeti 1,2 miliona turista. Životni troškovi, kao i cijene turističkih usluga, niži su nego u BiH (Mostar, pogotovo Sarajevo), a to je samo jedan od razloga koji privlače kupce nekretnina prije svega iz Engleske i Njemačke, a svakako i iz Bosne i Hercegovine – rekao je za “Avaz” direktor agencije za nekretnine “AgencyPlus” Edin Batlak.
On je dodao da stanovi i vile koje se nude na turskoj obali imaju izvanredno visok kvalitet gradnje i povoljne cijene te da kupovina nekretnine u Turskoj predstavlja i svojevrsnu investiciju.
– U ovom trenutku sasvim sigurno u vlasništvu građana BiH je više stotina nekretnina u Turskoj, pretežno na morskoj obali i Istanbulu. Cijena kvadratnog metra stanova kreće se od 700 do 1.100 eura. Cijena identičnog stana je veća ukoliko je on orijentiran prema moru i ako se nalazi na višem spratu. Cijena luksuzne vile, naprimjer, smještene na placu od 600 kvadratnih metara s bazenom te 313 kvadratnih metara neto zatvorenog prostora i 200 kvadrata terase iznosi 350.000 eura. Kupovinom nekretnine kupac stječe i dobru poslovnu priliku jer je može rentati tokom godine – pojašnjava Batlak.
Kad je u pitanju procedura kupovine nekretnina u Turskoj, vlasnik agencije za nekretnine “Elite Home” Ismet Hadžić ističe da je ona veoma jednostavna i uhodana te da ne iziskuje više od tri mjeseca. Kada je riječ o broju bh. građana koji imaju mogućnost sebi priuštiti ovakav luksuz, Hadžiće bi vrlo konkretan te nam dao podatak da se radi o vjerfovatno nekih 294 bh. državljanina koji su vlasnici stanova u Turskoj.
– Mi inače imamo kupaca od bh. političara do vozača, ali ne možemo otkrivati o kome se radi. Proces kupovine otvara se sklapanjem kupoprodajnog ugovora između kupca i prodavca kojim se prodavac obavezuje rezervirati nekretninu za kupca. Prilikom sklapanja ugovora uobičajeno je plaćanje depozita u visini od pet posto od vrijednosti nekretnine. Nakon toga, nadležnoj vojnoj upravi u Turskoj dostavlja se kopija gruntovnog lista, tzv. tapu, i kopija pasoša kupca. Vojna uprava je nadležna za izdavanje potvrde da se predmetna nekretnina ne nalazi u okviru vojnog područja i da ne postoje nikakve pravne smetnje za stranog, odnosno u ovom kontekstu bh. državljanina da zaključi ugovor o kupoprodaji odabrane nekretnine, a ta procedura može trajati maksimalno tri mjeseca – kazao je Hadžić.
Republika Turska orijentirana je na privlačenje stranih turista i također podstiče kupovinu nekretnina na teritoriju Turske održavanjem veoma niske stope poreza na nekretnine.
– Nakon što se dobije odobrenje i izvrši kompletno plaćanje po ugovoru, u notarskom uredu uz prisustvo zvaničnog prevodioca vrši se prijenos vlasništva s prodavca na kupca. Porez na prijenos nekretnine iznosi četiri posto od vrijednosti nekretnine, a godišnji porez na nekretninu kreće se od 0,1 posto – pojasnio je Hadžić, piše “Avaz.ba”.