Utorak, 26 studenoga, 2024

Koji su novac koristili naši preci u srednjovjekovnoj Bosni? – FOTO

Preporučeno

pictures-2014_june-Novac_srednjovjekovne_bosne_817893783

Kao opšta mjera vrijednosti robe, novac se prvo pojavio u starom Egiptu, antičkoj Grčkoj i Rimu.Prvi poznati novac na teritoriji današnje Bosne i Hercegovine datira još iz drugog stoljeća prije nove ere. Ilirsko pleme Daorsi, koje je živjelo u dolini Neretve, pod uticajem Grčke, počelo je kovati vlastite kovanice.

U gradu Daorsoi, kod mjesta Ošanići u blizini Stoca, pronađeno je 39 različitih novčića, kovanica novca, alat i matrice. Novac nije bio naročite kvalitete, ali je značio nezavisnost i razvijenost ovog plemena, piše radiosarajevo.ba

Upravo se čita:  Ova golema građevina u BiH proglašena je najvećim promašajem bivše države

Na teritoriji današnje Bosne i Hercegovine tokom historije, mijenjali su se različiti osvajači koji su sa sobom donijeli kulturu, privredu, ekonomiju i novac.

Daorsi_novac

Tako su dolaskom Rimljana na ove prostore Iliri uključeni u antičku civilizaciju. Rimljani su uveli upotrebu rimskog novca denara ili solida. Nakon što su Slaveni osvojili ova područja početkom VII stoljeća na tlu sadašnje BiH kolao je novac susjednih zemalja: Dubrovačke Republike, Mletačke Republike i Vizantije.

Upravo se čita:  Ova golema građevina u BiH proglašena je najvećim promašajem bivše države

Ipak, historičari se ne mogu složiti kome tačno pripada ovaj zlatnik. Prema mnogima zlatnik je napravljen za vrijeme Tvrtka I Kotromanića. Ipak, ima i onih koji ovaj zlatnik pripisuju Stjepanu Tomaševiću. Jedan od zagovornika te teze je i Ivan Rengjeo, hrvatski historičar i numizmatičar koji ga je prvi objavio i opisao. Svoju tezu temeljio je na argumentima da prikaz lava na aversu predstavlja grb Brankovića, kojim je pripadala kraljica Mara, supruga Stjepana Tomaševića.

Cetverostruki_zlatnik

Nakon smrti kralja Tvrtka I, bosanski vladari prestaju kovati novac sve do druge vladavine kralja Tvrtka II Kotromanića koji je zadržao obilježja svog prethodnika. Osim njega iste motive koristili su i Stjepan Tomaš i njegov sin Stjepan Tomašević Kotromanić, posljednji kralj Bosne i posljednji despot Srbije.

Upravo se čita:  Ova golema građevina u BiH proglašena je najvećim promašajem bivše države

Profesor Senad J. Hodović iz Visokog naglašava da je novac u srednjem vijeku nastao u Bosni imao apsolutnu upotrebnu vrijednost i u susjednim zemljama.

Nakon osvajanja Bosne 1463. godine Osmanlije su uvele svoj valutni sistem.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Zbog straha od odgovornosti nije se realizovala rekontrukcija pruge: “Turska kompanija završit će posao”

Premijer Federacije Nemin Nikšić najavio je da će turska firme Cengiz raditi obnovu pruge kod Jablanice. – Da budem precizan,...

Još vijesti za vas