Pametni telefoni sve su bolji iz godine u godinu, a razlike se u cjenovnom rangu smanjuju po pitanju kvaliteta i njihovih mogućnosti, ali su u globalu i dalje na visokim nivoima. Proizvođači tvrde da su razlozi za to u samom načinu proizvodnje, koja je izuzetno skupa.
Najčešće cijena izrade pametnog telefona iznosi trećinu maloprodajne cijene tako da zarada može da premaši i do četiri puta samu izradu. Zato je pravo vrijeme razmisliti o tome koliko plaćamo za neke od uređaja i koliko bi zapravo trebalo da plaćamo.
Međutim i bez razmišljanja jasno je da kupci plaćaju previše za svoje uređaje što je zapravo posljedica stanja na tržištu. Ne košta ni izrada pojedinih automobila, obuće i odjeće mnogo u odnosu na to za koliko se prodaje. Svejedno, ovakve su analize zanimljive, iako nisu u potpunosti detaljne.
Na primjer, izrada najnovijeg Samsung ili Apple modela košta između 230 i 250 dolara, u najboljem slučaju. Prodaju se za 650 do 750 dolara i jasno je da se u teoriji zarada “penje” do tri puta od same cijene izrade. Treba znati da u ovih 230 do 250 dolara nije uključen i marketinški dio priče, koji po uređaju “uzima” do 50 dolara.
Veleprodajna cijena uređaja ipak je do stotinu ili više dolara manja. Uz to, tu su i razni dogovori sa operaterima koji postavljaju uređaje na police radnji i u svoje ponude uz ugovore. Dakle, ako se oduzme oko 150 dolara za veleprodajnu cijenu i ukoliko se uključi marketinški dio priče, a i porezi, pošiljke i izrada u inostranstvu cijena samog uređaja ispada oko 350 dolara, možda i niže.
Ipak, jasno je da sve dok smo spremni da platimo cijenu koja se traži, one se neće spuštati pa sve ove analize služe samo za raspravu.