Svakome u jednom trenutku dosadi trenutni izgled stana, odnosno njegov enterijer. Ovim trikovima ćete jeftino proći a da opet postignete efekat promjene i unošenja nečeg novog u dom.
Prekrečite
Promjena boje zidova je, bez sumnje, najefektnija promjena koju možete izazvati za malo vremena i sa malo novca. Ko kaže da krečenje treba da bude temeljan i sveobuhvatan zahvat kada jednu sobu možete osvježiti za svega nekoliko sati, a potrebno vam je samo nešto boje, pribora i najlon za pokrivanje nameštaja.
Treba vam još i valjak (nemojte baš uzeti najjeftiniji kako bi vam trajao i za ostale sobe u stanu), jedna četka i špatlica.
Podesite svijetla
Jedna od najčešćih grešaka koju ljudi čine pri opremanju stana je da prostoriju osvijetle samo jednim tipom osvjetljenja. Izbor najčešće pada na lustere ili plafonjere koje osvjetljavaju čitavu prostoriju. Lusteri su svakako neizostavan dio atmosfere neke prostorije, ali ih treba koristiti samo u odgovarajućim prilikama.
Umesto da pri osvjetljavanju razmišljate o nekoj prostoriji kao cjelini, pokušajte da osvijetlite pojedinačne djelove prostorije na osnovu aktivnosti koje se u njima dešavaju.
Iznad garnitura za sjedenje i stolova možete montirati niskoviseće svjetiljke sa usmjerenim snopom zamućenog osvjetljenja i time stvoriti prijatnu domaću atmosferu. Zar vam se ne čini da je soba nekako gostoljubivija i prijatnija kada vas umjesto nekoliko reflektora koji bliješte sa plafona dočeka par lampi u uglovima koje daju nježno, baršunasto svijetlo?
Ispomjerajte namještaj
Ovo je stvar koja vas neće koštati ni eura. Nažalost, ne možemo garantovati isto za stanje vaše kičme nakon završetka. Zato – pamet u glavu, pa sve lijepo isplanirajte i izmjerite 3 puta, naravno, prije nego što počnete sa pomjeranjem. Pokušajte da, za promjenu, malo pokvarite simetriju vaših starih garnitura i eventualno neke komade postavite pod iznenađujućim uglom. Na primjer, soba je uska i duguljasta, a sa sofom po dijagonali ona izgleda mnogo pravilnija, skoro četvrtasta.
Okačite slike, postere i ogledala
Slike, grafike, posteri i ostala umjetnička djela zaista mogu da promijene karakter neke prostorije. Ne mora to da bude vrhunska umjetnost – dovoljno je da to bude nešto što će vas razveseliti kada ga ugledate. Naravno, uvijek dolaze u obzir reprezentativne porodične slike i fotografije. U isto vrijeme, ovakvi ukrasi će govoriti nešto o vama svakoj osobi koja vas posjeti. Imajte to na umu kada budete birali naredni ukras za zid.
Biljke kao dekorativni element
Prirodna ljepota biljaka je nezamjenljiva u dodavanju živosti i vesele atmosfere bilo kojoj prostoriji. Kao što znate, biljke su uglavnom veoma jeftine (pogotovo ako dobijete pelcer od komšinice), a kada imate jednu lako ih je proširiti po čitavoj kući.
Promijenite presvlake na vašem namještaju
Nameštaj je obično skup tako da ćete teško moći da ga promijenite za male pare. Međutim, ono što možete učiniti je kupovina ili šivenje (ako ste vješti) novih presvlaka za namještaj. Za one koji nisu čuli za tako nešto, one su veoma slične presvlakama za auto-sjedišta – jednostavno se navuku preko fotelje, sofe ili trosjeda, i daju im potpuno novi izgled. Zgodna stvar kod presvlaka je i što se mogu relativno često mijenjati i prati u mašini za veš.
Preuredite vašu kolekciju dekorativnih predmeta
Ako ste od onih koji vole da sakupljaju razne kućne predmete i suvenire poput porcelanskih figurica, ukrasnih tanjira, kristalnih čaša… možda je krajnje vrijeme da poput iskusnog kustosa svoju rasutu kolekciju preuredite i sakupite na jedno izložbeno mjesto u sobi. Pokušajte da je koncentrišete na jednom mjestu i to u manjim grupicama od po 3-5 predmeta, što unosi dodatnu živost kolekciji. Ukoliko je još osvijetlite pogodnim osvijetljenjem, ovakva kolekcija može postati biser vaše sobe koji će privući pažnju svih vaših posjetilaca
Podne obloge
Ono što takođe može iz korijena da izmijeni izgled vaše sobe je promjena podne obloge. Ukoliko u sobama imate tepihe, razmislite o tome da im zamijenite mjesta, čak i ako su različitih veličina. Možete razmisliti i o kupovini podnih obloga „od zida do zida“ koje ne moraju biti skupe, naročito kad se uzme u obzir njihovo mnogo lakše održavanje i mogućnost mijenjanja svake 2-3 sezone.