Evropski istraživački centar utvrdio je da je korupcija jedan od najvećih problema i vjerovatno najveći uzrok nepovjerenja građana, domaćih i stranih investitora u institucije vlasti.
“To se negativno odražava na ekonomsku situaciju i oporavak privrede u BiH, ali i demokratizaciju i ljudska prava uopšte, istaknuto je tokom prezentacije analize “Korelacija između Ustava BiH i korupcije” koju je Evropski istraživački centar pripremio u okviru projekta “Ustav i korupcija-korelacija i posljedice na društvo u BiH”.
Istraživanje Evropskog istraživačkog centra provedeno je na osnovu mnogobrojnih studija provedenih u BiH u posljednjih desetak godina na temu korupcije.
Direktor Evropskog istraživačkog centra Tija Memišević izjavila je da je ovaj centar u toku prošle godine, sa više aspekata sagledavao ustavno uređenje u BiH, jer je očigledno da građani plaćaju ogromnu cijenu za sve probleme koji nastaju od oblasti pravosuđa pa nadalje, prenijeli su federalni mediji.
“Kada je u pitanju korupcija, htjeli smo da istražimo i vidimo koliko ustvari Ustav, ovakav kakav jeste, generiše korupciju. Naravno, otkrili smo da zbog ovakvog uređenja, nedostatka hijerarhije, zbog toga što ne postoji adekvatna koordinacija i dovoljan kapacitet tijela zaduženih za borbu protiv korupcije – Ustav nije dobar”, pojasnila je Memiševićeva.
Prema ovom istraživanju, treba insistirati na uspostavljanju jasnog lanca odgovornosti u svim institucijama sistema, zatim uspostavljanju i jačanju demokratskih mehanizama kontrole, te uspostavljanju jedinstvenog pravosudnog sistema koji je istinski nezavisan i profesionalan.
(Srna)