Četvrtak, 28 studenoga, 2024

Kupci, oprez: Evo kako prepoznati polovni automobil koji je bio u poplavi

Preporučeno

auto-poplava

Vozilo koje je bilo poplavljeno, ako nije otpisano kao ‘potpuna šteta’, može biti funkcionalno. Postoje slučajevi kada ulazak vode do neke visine vozila ne napravi pretjerane poteškoće i oštećenja nisu prevelika.

Također postoji i potencijalna opasnost da takvo vozilo počne s vremenom pokazivati ozbiljnije kvarove ili cijele nizove problemčića koji u konačnici koštaju jako puno strpljenja i novca
Kod kupnje vozila na koje sumnjate da je bilo poplavljeno treba obratiti pažnju na neka karakteristična obilježja.

Za početak pregledajte unutrašnjost vozila gdje bi svi tapecirani dijelovi trebali biti ispravni, a ne ‘šareni’ od vodenih mrlja, odlijepljeni ili izvitopereni. Vrlo često se osjeti i težak miris tepiha koji je posljedica plijesni.

Treba obratiti pažnju na prtljažnik vozila, jer će vlažni tepisi ili težak miris plijesni biti također pouzdan znak da nešto nije uredu, jer tamo se ne može opravdavati pojava vlage kapanjem s kišobrana ili cipela.

Takvo vozilo najvjerojatnije će nakon nekog vremena početi pokazivati znakove korozije na više strana počevši od raznih vijaka, spojeva te na pertlanim dijelovima (presavijen lim).

Najviše pažnje treba obratiti na predjele oko vrata, prednje i zadnje haube. Neki dijelovi izuzetno su teški za osušiti u potpunosti kao, primjerice, prednja i zadnja svjetla, pa da će kod njih biti uočljivo magljenje.

Veoma je korisno ispitati ispravnost rada svih električnih signalnih uređaja, pokazivače smjera, stop-svjetlo, rikverc…

Potencijalni problemi mogu biti skriveni u neispravnom radu nekih električnih ili elektroničkih uređaja čiji se rad signalizira lampicama upozorenja na komandnoj ploči. Nažalost, neki ljudi iz nečasnih razloga takvu signalizaciju na razne načine onemogućuju. Tada vam preostaje samo to da vozilo odvezete na dodatni pregled kod nekog servisera u kojeg imate povjerenje, a on će dijagnostičkim uređajem ustanoviti stanje vozila.

Kod servisera postoji cijeli niz radnji kojima se može dodatno potvrditi eventualni ulazak vode u vozilo. Serviser jednostavno može skinuti kotače i pregledati kočnice, alternator i još niz mjesta na kojima će se najvjerojatnije zadržati nečistoća koju je voda donijela. Na vama ostaje odluka želite li kupiti vozilo koje najvjerojatnije ima dobru cijenu, ali su mogući i problemi.

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Koliko je do sada poslodavaca u FBiH isplatilo jednokratnu pomoć radnicima

Zastupnik Stranke za Bosnu i Hercegovinu u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Admir Čavalić uputio je pitanje koliko je...

Još vijesti za vas