Ljudski mozak najbrže raste odmah poslije rođenja i nakon tri mjeseca doseže pola veličine mozga odrasla čovjeka, objavljeno je u časopisu Neurology.
Koristeći se naprednim tehnologijama skeniranja, američki znanstvenici otkrili su da dječacima mozgovi rastu brže nego djevojčicama. Ustanovljeno je također da se najbrže razvija područje mozga zaduženo za motoriku, dok sporije napreduje dio povezan s pamćenjem.
Stručnjaci navode da će im ovi podaci pomoći u identificiranju raznih znaka razvoja poremećaja poput autizma.
Stoljećima su liječnici procjenjivali razvoj mozga mjereći opseg bebine glave. Potom bi pratile eventualne promjene od normalnog ritma rasta kao znak mogućeg problema. Međutim, pošto oblici glava variraju takva mjerenja nisu uvijek bila precizna.
Znanstvenici sa kalifornijskog sveučilišta skenirali su mozgove 87 zdravih beba od rođenja do dobi od tri mjeseca. Otkrili su da mozak najbrže raste odmah poslije rođenja, uvećava se za jedan posto dnevno, što potkraj tromjesečnog razdoblja usporava na 0,4 posto dnevno.
Najbrža stopa rasta bila je u malom mozgu, koji je zadužen za kontrolu pokreta i koji se u 90 dana udvostručio. Najsporije je rastao hipokampus, dio mozga koji je važan za pamćenje. Znanstvenici u svojoj studiji sugeriraju da bi to moglo reflektirati relativnu važnost tih sposobnosti u dojenčadi.
Martin Ward Platt, pedijatar u kraljevskoj dječjoj bolnici u Newcastleu, rekao je BBC-ju da je ovo prvi put da je netko objavio precizne podatke o rastu dječjeg mozga, a da to nije temeljeno na post-mortem istraživanjima ili na lošijim metodama skeniranja.