Znanstvenici su otkrili da miševi, kada ih se kao mlade izloži mačjem urinu, kasnije rjeđe izbjegavaju miris mačaka te da mačke u svom arsenalu imaju i kemijsko oružje skriveno u mokraći, prenosi BBC.
To je otkriće predstavljeno na godišnjem sastanku Društva za eksperimentalnu biologiju u Pragu.
Stručnjaci s Instituta za ekologiju i evoluciju Severtov u Moskvi otprije su znali da ta tvar, poznata kao felinin, uzrokuje pobačaj kod miševa.
Dr. Vera Voznesenskaja pojasnila je da miševi psihološki reagiraju na tvar specifičnu za mačke.
Neuroni u mišjem mozgu zabilježe taj miris i pokrenu reakciju koja uključuje povećanje razine hormona stresa.
“To je nešto što je u mačjem i mišjem svijetu prisutno tisućama godina”, rekla je Voznesenskaja. Nova studija pokazala je da će mladi miševi, izloženi felininu u kritičnoj fazi razvoja, kao odrasli posve drugačije reagirati na miris svojih zakletih neprijatelja.
Znanstvenici su mjesec dana izlagali jednomjesečne miševe mačjem “kemijskom oružju” i, kada su analizirali njihovu reakciju, utvrdili su da miševi rjeđe bježe od mirisa.
“Osjetljivost na kemikaliju bila je zapravo puno veća. Više njihovih receptora je detektiralo tvar i proizveli su više hormona stresa”, pojasnila je Voznesenskaja.
No, unatoč tome, miševi koji su bili okruženi mirisu mačje mokraće rjeđe su pokazivali znakove straha i rjeđe su bježali kada bi ga osjetili.
“Kemijski odgovor je jači, ali reakcija je slabija”, kaže Voznesenskaja. ” Takvo ponašanje miševima vjerojatno koristi, jer moraju živjeti pored ljudi i hrane. A mačke žive okružene ljudima”, naglasila je.
Što se pak mačaka tiče, oni očito uspijevaju držati oko sebe onoliko miševa koliko im je potrebno, zaključila je Voznesenskaja.