Ben Tippett, matematičar i fizičar s Univerziteta u Britanskoj Kolumbiji, stvorio je novi model prema kojem je putovanje kroz vrijeme matematički moguće.
“Ljudi vide putovanje kroz vrijeme isključivo kao dio naučne fantastike. Svi misle da je to nemoguće, jer niko do sada to nije uradio. Ali, matematika pokazuje da je to moguće”, ističe Tippett, prenosi Daily Mail.
Tippett u najnovijoj studiji navodi da ne bi trebalo vršiti klasičnu podjelu prostora u tri dimenzije, sa vremenom kao zasebnom dimenzijom. Umjesto toga, sve četiri dimenzije trebalo bi zamisliti simultano, u jedinstvenom prostorno-vremenskom kontinuumu
Naučnik objašnjava da zakrivljenost sistema prostor-vrijeme uzrokuju zakrivljene orbite planeta. Da prostorno-vremenski kontinuum nije zakrivljen, planete bi se kretale pravolinijski.
“Postoje dokazi za to da, što se više približavate crnoj rupi, vrijeme teče sve sporije. Moj model mašine za putovanje kroz vrijeme zasnovan je upravo na zakrivljenom sistemu prostor-vrijeme, odnosno kružnom toku vremena kojim bi putnici putovali umjesto pravolinijskog. Kruženje nas vraća nazad kroz vrijeme”, kaže Tippett.
Ipak, uprkos tome što je postojanje ovakvog modela matematički moguće, Tippett ističe da je pitanje da li će čovječanstvo ikada moći da sagradi mašinu zasnovanu na njemu.
“Morali bismo da raspolažemo egzotičnim vrstama materija, koje bi mogle da iskrive prostor i vrijeme na te ‘nemoguće’ načine”, zaključio je.