Fotografije s maturske zabave u Utahu koje je jedna učenica objavila na svom Twitteru izazvale su burnu raspravu na toj društvenoj mreži nakon što je jedan korisnik optužio 18-godišnjakinju za ‘kulturno prisvajanje’.
Naime, korisnica twittera Keziah, koja nije Kineskinja, objavila je prošle sedmice svoje fotografije u tradicionalnoj kineskoj haljini (cheongsam ili qipao), što je ponukalo Jeremyja Lama da joj odgovori: ‘Moja kultura nije tvoja… maturalna haljina’.
No priča tu nije završila. Njegov kritični tweet objavljen u petak navečer privukao je stotine hiljada lajkova a desetine hiljada retweeta, a na hiljade korisnika potom se tokom vikenda obrušilo na maturanticu.
Lam je na Twitteru objasnio zašto su fotografije sporne. Kazao je kako je qipao prvo bila uniforma za čišćenje kuća, a onda je postala simbolom osnaživanja žena.
– U vrijeme kada su žene u Aziji bile ušutkivane, bio je to ne samo dio umjetnosti već simbol aktivizma – napisao je.
– Ovaj komad odjeće prgrlio je feminizam, samopouzdanje i jednakost spolova kroz prekrasan izgled. Stil se potom proširio diljem Azije, a ova krasna odora postala je znakon slobode žena – kazao je te dodao kako je ponosan sam na svoju kulturu i ne dozvoljava da bude predmetom američkog konzumerizma i ‘razonoda bijeloj publici što je jednako kolonijalnoj ideologiji’.
I dok su neki predlagali Keziah da ukloni fotografije, ona je odbila.
– Svima koji su toliko negativni: Samo samo pokazivala poštovanje kineskoj kulturi. Neću obrisati fotografije jer nisam učinila ništa pogrešno već iskazala moju ljubav prema toj kulturi. Radi se o haljini. I prekrasna je – napisala je.