Srijeda, 6 studenoga, 2024

Meso, mlijeko, ulje, kafa, odjeća i obuća će uskoro značajno poskupjeti

Preporučeno

Povećanje troškova prevoza neizbježno će rezultirati višim cijenama u trgovinama, što bi moglo dodatno opteretiti kućne budžete.

Ova odluka Europske komisije dovela je prevoznička preduzeća u BiH u tešku situaciju, jer vozači, suočeni s ograničenjem rada, sve češće napuštaju sektor

Nedavno uvedeno ograničenje boravka profesionalnih vozača iz BiH u Europskoj uniji na 90 dana unutar 180 dana moglo bi imati ozbiljne posljedice na bh. ekonomiju i cijene osnovnih potrepština.

Ova odluka Europske komisije dovela je prevoznička preduzeća u BiH u tešku situaciju, jer vozači, suočeni s ograničenjem rada, sve češće napuštaju sektor.

Predsjednik Udruženja prevoznika RS, Nikola Grbić, upozorava da će, zbog ovog ograničenja, troškovi transporta rasti i do 25%, što će uticati na cijene robe koja dolazi iz EU. Meso, mlijeko, ulje, kafa, odjeća i obuća – artikli kojima su prepune police bh. marketa, mogli bi uskoro značajno poskupjeti.

“Morat ćemo povećati cijene prevoza, a to znači i poskupljenje robe. Ovo je problem koji se morao rješavati na vrijeme,” naglasio je Grbić za “Nezavisne novine”.

Bh. građani uskoro bi mogli osjetiti posljedice ovog povećanja, s obzirom da 93% robe u BiH dolazi upravo iz EU. Povećanje troškova prevoza neizbježno će rezultirati višim cijenama u trgovinama, što bi moglo dodatno opteretiti kućne budžete.

Emir Horozović, zamjenik predsjednika Odbora Udruženja međunarodnih drumskih prevoznika BiH, smatra da je situacija uzrokovana dugogodišnjim nedostatkom napora bh. političara da se postigne dogovor sa EU koji bi omogućio slobodnije kretanje vozača.

Delegat Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, Džemal Smajić, istakao je važnost hitnog djelovanja ministara transporta i inostranih poslova, Edina Forte i Elmedina Konakovića, kako bi se pronašlo održivo rješenje.

“Ministri moraju koristiti sve raspoložive mehanizme i pregovarati s EU kako bi se našlo brzo rješenje koje bi spriječilo odliv profesionalnih vozača i rast cijena usluga prevoza,” poručio je Smajić.

Iz Udruženja poslodavaca FBiH podsjećaju da je dugotrajno ograničenje boravka vozača u EU neodrživo, jer prevoznička preduzeća nisu u mogućnosti zaposliti duplo više vozača zbog dodatnih troškova.

Savjet ministara BiH je još u junu zadužio nadležna ministarstva da s EU institucijama pregovaraju o izuzeću profesionalnih vozača iz BiH iz ograničenja boravka. No, s obzirom na trenutne ekonomske prilike, postizanje dogovora postalo je neodložno kako bi se izbjegli negativni efekti po građane BiH.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Susjedna zemlja postala najveći investitor u BiH

Kako se navodi u ovim podacima, investicije su manje nego u istom periodu prošle godine kada su iznosile 1,114...

Još vijesti za vas