Četvrtak, 28 studenoga, 2024

Meteorolozi se spremaju na najgore zbog promjene klime: Prijete nam ekstremne hladnoće i vrućine

Preporučeno

Foto: Daniel Pavlinović (Adriatic Weather)
Foto: Daniel Pavlinović (Adriatic Weather)

Više turbulencija u atmosferi, sve više ekstremeno hladnih, polarnih i vrelih talasa, džinovski talasi u okeanima i apokaliptična meteorološka predviđanja – bile su teme klimatologa na međunarodnom kongresu koji je prije dva dana završen u Montrealu.

Na poziv Svjetske meteorološke organizacije – agencije UN, oko hiljadu meteorologa je raspravljalo na temu “Vremenska prognoza, kakva nam je budućnost?”. To je bila prva svjetska konferencija o meteorologiji.

Skoro deset godina od stupanja na snagu Protokola iz Kjota s ciljem smanjenja emisije gasa koji, stvarajući “efekat staklene bašte”, vode zagrijavanju atmosfere, sada se više ne postavlja pitanje o opštem zagrijavanju Zemlje.

Upravo se čita:  Primjena Pravilnika o zabrani pušenja u FBiH počinje narednog mjeseca, pojedini ugostitelji se već prilagodili

– Globalno zagrijavavanje je nepovratna pojava. Stanovništvo svijeta nastavlja da raste i neophodno je da se prilagodimo – rekla je Dženifer Vanos sa Univerziteta u Teksasu.

U prvoj deceniji ovog vijeka, prosječna temperatura na Zemljinoj površini porasla je za 0,47 Celzijusovih stepeni. Povećanje od jednog odsto dovodi do sedam odsto većeg isparavanje vode u atmosferi, a pošto je isparavanje pokretač vazdušnih tokova u atmosferi, meteorološke prilike se sada češće mjnjaju.

Svjetski naučnici smatraju da će prosječna temperatura Zemlje porasti za dva odsto do 2050. godine.

Upravo se čita:  FUCZ: Na lokaciji "Curine njive" i dalje prisutne duboke pukotine, zbog snijega nije moguće utvrditi tačno stanje

– Oblaci će se lakše i brže formirati što će usloviti sve jače kiše i dovesti do više iznenadnih poplava – rekao je Sajmon Vang sa Univerziteta u Juti.

Prijete nam ekstremne hladnoće i vrućine

Po njegovim riječima, biće više slučajeva ekstremne hladnoće, kao prošle zime u Sjevernoj Americi, i ekstremne vrućine i suše.

Izazov za meteorologe je uzmu u obzir i “dodatne sile”, uzrokovane globalnim zagrijavanjem što komplikuje prognoziranje vremena, ocijenio je Vang.

Upravo se čita:  Brojni izazovi i večeras pred vozačima: Snijeg, poledica i radovi, na jednom graničnom prijelazu kolone vozila

– Meteorolozima će u narednim decenijama biti neophodno izuzetno snažni računari, kojih sada ima veoma malo – dodao je on.

Meteorolozi ocenjuju da će njihova predviđanja biti sve neophodnija za vazdušni saobraćaj – zbog neočekivanih turbulencija, kao i za pomorski saobraćaj jer se očekuju džinovski talasi u okeanima, do visoki i 40 metara.

– To je samo početak klimatskih promjena, jer okeani imaju ogroman uticaj zbog oslobadjanja viška toplote i isparavanja – naveli su eksperti i dodali da ne treba zaboraviti na topljenje vječitog leda na Grenlandu.

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Nesvkidašnji prizor na bh. graničnom prelazu: Audi šlepa Ferrarija preko granice

Na graničnom prijelazu Šamac-Slavonski Šamac je zabilježen neobičan događaj koji je odmah postao viralni hit na društvenim mrežama. Naime, vozač...

Još vijesti za vas