Malezijska umjetnica i arhitekta Hong Ji poznata je po tome što voli da slika, ali bez četkice, a njeni radovi svakoga dana putem interneta obiđu svijet.
Ova umjetnica, poznatija pod nadimkom Red, jer njeno ime na mandarinskom zvuči “crveno”, svoju kreativnost izražava na najrazličitije načine.
Osim što divno slika, to radi na jedinstven i vrlo zahtjevan način. Ona smatra da je današnja umjetnost previše uobičajena pa je tako mnoge ljubitelje čudnih načina stvaranja obradovalo što postoji djevojka koja je odbacila četkice i platna.
Ono što njen stil čini specifičnim je to da za izradu portreta koristi krajnje neobične materijale, od sjemenki suncokreta, preko otisaka kafe, koje pravi dnom šoljice, sve do čarapa okačenih na bambusove štapove. I sve to postiže poigravajući se bojom i formom, stvarajući optičke iluzije.
Na primjer, ukoliko ona sprema hranu, umjesto klasičnog ručka njeni gosti na tanjiru će dobiti tigra, zaljubljenog dječaka koji djevojci poklanja balone, brodić i mnoge druge sličice iz života.
Seriju “Ptice od cvijeća” počela je da pravi kada je shvatila da cvjetne latice, pogotovo latice gerbera, izgledaju poput perja, posebno kada su raspoređene jedna preko druge, sloj po sloj.
Inače, trudi se da pomjera granice svog stvaralaštva, eksperimentišući sa novim materijalima svakog mjeseca.
Tako je, koristeći samo košarkašku loptu i crvenu boju, naslikala bivšeg košarkaša Jao Minga, a teško joj se može zamjeriti na krajnjem rezultatu. Njeno mišljenje je, naravno, da je lopta prihvatljivija za slikanje od
običnog slikarskog pribora.
Nakon “slikanja” košarkaškom loptom i kafom, od stotina pari čarapa okačenih na štapove bambusa napravila je portret kineskog režisera Džanga Jimoua.
“Kada sam se preselila u Šangaj, naišla sam na jedan stari prolaz i vidjela veš okačen na štapove bambusa kako se suši. Za mene je to bilo nevjerovatno lijepo”, kaže Ji.
U pravljenju portreta je koristila čarape, jer su majice bile prevelike i preskupe, a u ovom nevjerovatnom poduhvatu pomogli su joj i lokalni stanovnici.
Adelina pjesma “Set Fire to the Rain”, inspirisala je da napravi portret ove slavne pjevačice, a ovog puta koristila je vatru i svijeće kao materijal.
Trenutno vodi studio dizajna, a živi i radi na relaciji Šangaj – Malezija. Cilj joj je da nastavi da koristi svakodnevne objekte i da od njih pravi umjetnost te da kroz tu umjetnost i internet povezuje ljude širom svijeta.