Na prostorima Balkana bi se sa platom od 1.200 evra pjevalo, ali da li jedan bračni par u Njemačkoj može da preživi sa ovom sumom?
Država nema rješenje za “stan na dan”: Dok nadležni smišljaju šta da rade, vlasnici zgrću pare, prenosi Telegraf.rs.
To pitanje postavio je Fejsbuk korisnik Stevan na grupi “Idemo u Njemačku”, a odgovori koje je dobio otkrili su mnogo o životu Balkanaca u “državi snova”.
– Plata 1190 eura u Njemačkoj! Da li sa ovim parama može da se preživi? Na stan bi dali 600 eura, hrana 200 eura, dva mobilna telefona i internet 70, ostaje nam oko 300 eura mjesečno za garderobu, provod ili kako odlučimo – pitao je Stevan o izvodljivosti ove računice i dodao da supruga i on nemaju kredite i voze bicikle.
Mačevi su se ukrstili oko sume za hranu.
– Ne možete 200 eura mjesečno dati za hranu, to je bar po osobi. Ta računica je validna samo ako jedete parizer – odgovorio mu je Jasmin, na šta je drugi korisnik dodao da “u Beogradu na hranu troši više, a kupuje samo po hipermarketima da uštedi”.
Računice su krenule da se redaju.
Model “dvije Njemačke”: Kako bi izgledao na primjeru Beograda i Prištine?
– Tri nas je člana, a hranimo se kvalitetno za samo 250-300 eura mjesečno. U Njemačkoj vas jeftinije košta kvalitetna hrana, nego da svaki dan kupujete salame i konzerve, koje su po minimalno euro ili dva. A znate kakva su pakovanja salame u Nemačkoj – 10 šnitova rezano na milimetar – napisao je Dalibor.
Jedan Petar je čak slikao svoju večeru, koja ga je koštala dva eura – tjestenina 80 centi i dva parčeta ribe (šest komada – tri eura).
Domaćice su se sa njim složile – u Njemačkoj se može mjesec dana jesti za 200 eura, ali ključ je u tome da se obroci spremaju kod kuće. U restorane gotovo da ne izlazi niko, a papreno je i naručiti hranu.
Većina se takođe složila da se sa jednom platom u Nemačkoj može živjeti, premda teško. Minimum je 1.500 eura, smatra Radovan.
U Srbiji hrana tri puta skuplja nego u Evropskoj uniji, kada se uzme u obzir visina prosječne plate
– Sa jednom platom u Njemačkoj, koja je ipak sigurna, može se živjeti. Treba oboje da rade, imali djecu ili ne. Tada još i da se uštedi. Hrana i potrepštine za stan se mogu kupiti svake nedejlje, mnogo toga je na akciji. Uvijek gledam da je to proizvod iz Njemačke. A u našim/vašim državama, kako je? – pitala je jedna Marija.
Šta biste joj vi odgovorili?