Vodeće naftne kompanije smanjuju troškove i investicije, jer pad cijena nafte umanjuje njihov profit, ali još postoji jedno područje koje nisu “osvojili” – isplata dividendi investitorima.
Cijene sirove nafte su od sredine 2014. godine i više nego prepolovljene zbog obimnih zaliha na svjetskom tržištu, što je ugrozilo finansijske rezultate najvećih naftnih kompanija, primoravajući ih da razmotre održivost pojedinih skupljih projekata eksploatacije nafte, prenosi Frans pres.
Profit britanskog energetskog giganta Britiš petroleuma (BP), pogođenog 2010. godine skandalom u vezi sa izlivanjem nafte u Meksičkom zalivu, “potonuo” je u trećem kvartalu za 64 odsto, zbog čega je BP ovogodišnji investicioni budžet srezao za četiri milijarde dolara u poređenju sa prošlom godinom.
“Sada smo u fazi prilagođavanja našeg finansijskog okvira novom cjenovnom okruženju”, izjavio je generalni direktor BP-a Bob Dadli.
Anglo-holandska naftna kompanija Rojal Dač Šel pretrpjela je još veću štetu, uknjiživši u trećem kvartalu ove godine gubitak od 7,4 milijarde dolara zbog odustajanja od skupih projekata u vodama Aljaske i u Kanadi.
Istovremeno, francuski Total, čiji se neto profit “istopio” za 69 odsto u posmatranom tromjesečju, smanjio je ovogodišnji investicioni budžet za 10 odsto, dok je italijanski Eni prijavio gubitak od 952 miliona evra u trećem kvartalu.
U sveopštoj borbi za smanjenje troškova, područje isplate dividendi akcionarima je ostalo netaknuto, navodi francuska agencija.
“Velike naftne kompanije smanjuju kapitalnu potrošnju kako bi omogućile da prag rentabilnosti poslovanja bude na oko 60 dolara za barel. Polaze od ideje da će, na srednji rok, cijene nafte biti u prosjeku 60 dolara po barelu”, kaže Džasper Louler, analitičar kompanije CMC Markets.
Prema njegovim riječima, naftaši radijee posežu i za opcijom zaduživanja po niskim kamatama na kratak rok nego da taknu u fond namijenjen podjeli dividendi.
“Naftne kompanije će uraditi sve kako bi izbjegle smanjenje iznosa dividendi koje isplaćuju sopstvenim akcionarima”, izjavio je Aleksandar Andloe, analitičar francuske istraživačke kompanije Alfa veliju.
I on dodaje da kompanije prije biraju smanjenje kapitalnih troškova za dvije do tri milijarde dolara nego da diraju u dividende.
“Velike kompanije žele da odgovore na očekivanja tržišta, u ovom slučaju investicionim fondovima. Ako smanje dividende, doći će odliva ovih aktera (akcionara)”, objasnio je Andloe.