Za Lusindu Grendž (25) kažu da je najsmjelija fotografkinja na svijetu. To je žena koja se bukvalno kocka sa smrću, a sve kako bi napravila neke od fenomenalnih fotografija, pred kojima niko ne ostaje ravnodušan. Njen cilj je da napravi senzacionalne fotografije s nekih od najviših građevina na svijetu i dosad je uspjela u namjeri.
Tokom prethodnih godina ova smjela mlada žena popela se na vrh Krajslerove zgrade u Njujorku, ali i na Empajer stejt bilding. Tu su nastale fotografije od kojih bukvalno zastaje dah. Ova mlada žena iz britanskog grada Hartlpula na neobičan način želi da prikaže svjetske impozantne građevine, a na njenim fotografijama mjesto su našle i piramide iz Gize.
Lusindu još zovu i ekstremni fotograf jer se, radeći posao, svakodnevno susreće s nevjerovatnim izazovima, a nekada se bukvalno nađe na ivici smrti.
Sa zavojima na zgradu: Tokom snimanja serije fotografija, koje je ovjekovječila u svojoj knjizi, našla se u raznim nezgodnim situacijama, a u knjizi je opisala način nastanka skoro svake fotografije.
“Najveću nervozu sam osjetila kada je trebalo da snimam s vrha Krajslerove zgrade, ali ne zato što je to izazov sam po sebi. Naime, dan prije snimanja udario me automobil i vozač je pobjegao s mjesta nesreće, a ja sam odmah prebačena u bolnicu i hitno operisana. Izgubila sam dosta krvi, a na nozi sam imala zavoje. Povreda mi je oštetila nerv na nozi, što je dosta uticalo na moju ravnotežu. Da sam bila u boljem stanju, sigurno bih se približila više orlovoj glavi koja se nalazi na vrhu Krajslerove zgrade. Ovako, to mi je ostalo malo nedefinisano”, napisala je Lusinda.
Inače, zanimljivo je kako je Lusinda uopšte uspjela da dođe do vrha Krajslerove zgrade i zaobiđe obezbjeđenje, i to sve zajedno s opremom. Naime, ona je prvo zakazala posjetu zubaru, koji se nalazi na 21. spratu zgrade, da bi se uspjela provući pored obezbjeđenja i otići na sam vrh.
“To je zaista bila zanimljiva situacija. Inače, kada idem na snimanje, nosim svu svoju opremu i zaista je nezgodno sve to odnijeti na vrh neke zgrade. Najčešće kada snimam, koristim postolje, na koje fiksiram aparat i čekam najbolji momenat za snimanje, obično zalazak sunca ili neobično prelamanje svjetlosti. Fenomenalan je osjećaj biti na toj visini i ići do samih granica izdržljivosti kako bi slika uspjela.
Nadam se da sam svojim radom zainteresovala ljude, jer već izdajem drugo izdanje svoje knjige, pošto je prvo ‘planulo'”, rekla je Lusinda.
Bijeg s kamilama: Kaže da joj je knjigu štampao Klivlend koledž umjetnosti i dizajna, čiji je i sama student.
Specifično je bilo i snimanje na piramidama, koje je opisala u knjizi.
“Ne možete se tek tako popeti na piramide, što je normalno. Morali smo se sakriti u kompleksu piramida, kako bismo izbjegli obezbjeđenje koje patrolira. Sa sobom smo imali samo vodu i nekoliko biskvita i moram priznati da je to bila duga noć, čekujući momenat kada ćemo moći uraditi snimak. Za to snimanje me vežu i uspomene, jer je noć bila toliko mirna, da sam na vrhu piramide mogla čuti pucnjavu u Kairu, jer je u to vrijeme bio sukob s Muslimanskom braćom”, napisala je Lusinda.
Krili su se sve do sljedećeg jutra, a onda su vidjeli kamile kako šetaju, što je bio znak da su piramide ponovo otvorene za javnost.
“Brzo smo se spustili i iznajmili jednu kamilu i pobjegli u pustinju, kako nas obezbjeđenje ne bi moglo pratiti”, naglasila je Lusinda.
Jedan od njenih poznatih snimaka je i snimak s Notr Dama u Parizu, ali i sa Šarda i “Battersea Power Station” u Londonu.