Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine (SSSBiH) poručio je da radnici i radnice u Federaciji BiH više nikada ne smiju biti prisiljeni raditi za, kako kažu, “društveno opasnih 406 KM”.
Ovakva poruka upućena je nakon što je Dom naroda Parlamenta FBiH usvojio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, kojim se snižava zbirna stopa doprinosa sa 41,5 na 36 posto.
Iako iz Sindikata ovaj zakon ocjenjuju kao korak naprijed, naglašavaju da je neprihvatljivo što najglasniji zastupnici nisu ni spomenuli pitanje minimalne plate. SSSBiH ističe da rasterećenje poslodavaca neće imati smisla ukoliko oslobođeni novac ne završi u džepovima radnika.
“Cilj svake reforme treba biti poboljšanje položaja radnika, a ne samo profitabilnost poslodavaca. Naša borba je da od 1. jula minimalna plata bude 1.150 KM. To je jedini način da zadržimo radnike u BiH i zaustavimo masovni odlazak”, poručio je predsjednik SSSBiH Selvedin Šatorović.
Sindikat već godinama insistira na smanjenju opterećenja za obje strane, ali s jasnim fokusom na usvajanje Zakona o minimalnoj plati, što smatraju ključnim za dostojanstven život radnika.
Podsjećaju da su upravo zastupnici koji sada glasno govore o pravima radnika, krajem prošle godine podizali paniku i širili strah među građanima, najavljujući masovne otkaze i gubitak desetina hiljada radnih mjesta, što se, naglašavaju, nije dogodilo.
“Najmanje što sada mogu učiniti jeste da se javno izvine radnicima i građanima za izazivanje panike”, poručili su iz Sindikata.