Mnogi naši građani koji žive i rade u inostranstvu nisu zaboravili svoje rođake i prijatelje u BiH, kojima pomažu kad i koliko mogu.
To potvrđuje i rast doznaka iz inostranstva, iako je posljednja kriza dobrano uzdrmala i standard ljudi u razvijenim evropskim i svjetskim zemljama.
Prema podacima Centralne banke BiH, za dva kvartala ove godine u BiH je stiglo 1,97 milijardi KM personalnih transfera.
U istom periodu lani, doznake iz inostranstva su iznosile 1,76 milijardi, a godinu ranije 1,65 milijardi KM. Dakle, samo u poređenju sa prvih šest mjeseci 2022, u ovoj godini u BiH se slilo 320 miliona KM ili skoro 20 odsto više para iz inostranstva.
Ovaj izvor prihoda značajan je za mnoge građane BiH, koji bez pomoći sa strane teško da bi mogli da sustignu i one osnovne životne troškove.
– Moj brat sa porodicom živi u Njemačkoj. Pomažu nam kad god zatreba, a da i ne tražimo. Kad djeca kreću u školu ili kad treba nabaviti ogrev, šalju nam koliko god treba. Pomažu nam i mimo toga, jer znaju da malo šta možemo da priuštimo našim platama, a na ovoj skupoći – ističe Miodrag K, vozač iz Banjaluke.
Ekonomisti naglašavaju da su novčane doznake najstabilnija stavka u makroekonomskom bilansu BiH, te da čine 10-11 odsto BDP. To znači da najmanje 10 odsto ukupnog novca koji se troši u BiH šalju naši iz inostranstva. Ovaj procenat je, svakako, daleko veći ako se na njega doda iznos koji naša dijaspora troši kad dođe u BiH.
Iz udruženja potrošača naglašavaju da pomenuti iznosi novčanih doznaka na najbolji mogući način ilustruju socijalnu kartu velike većine građana Srpske i BiH.