Nove snimke NASA-ine svemirske sonde Cassini-Huygens sugeriraju da je u toku formiranje novog Saturnovog mjeseca, kojeg su naučnici već odmilja nazvali “Peggy”.
Sićušan ledeni satelit nije uočen direktno, već samo kao izbočina u Saturnovom A prstenu, najsjajnijem i krajnje vanjskom prstenu, ali ona upućuje da bi Saturnova obitelj od čak 62 mjeseca mogla dobiti novopridošlicu.
– Nikad nismo vidjeli ništa slično – kazao je astronom Carl Murray, glavni autor studije.
– Možda promatramo čin rođenja, gdje taj objekt napušta prsten i postaje planetov mjesec – kaže Murray.
Saturnovi prstenovi sačinjeni su gotovo u cijelosti od leda s tek malenim udjelom kamenitog materijala i protežu se u razmaku od 7.000 kilometara do 80.000 kilometara iznad Saturnovog ekvatora, s debljinom koja se kreće od 10 metara do 1000 metara.
Prstenovi nisu čvrsti već formirani od nebrojeno individualnih fragmenata koji veličinom variraju od malenih čestica poput zrna pijeska, do gromada promjera nekoliko metara. Znanstvenici smatraju da su prstenovi svojevrsno rodilište Saturnovih mjeseca, gdje se materijali postepeno sudaraju i spajaju dok ne stvore dovoljno momenta da se odvoje od prstena.
Najveći Saturnov mjesec Titan ima promjer od 5.000 kilometara i masu gotovo dvostruko veću od Zemljinog Mjeseca. Znanstvenici tvrde da su oni najraniji i najveći najdalje od Saturna upravo zbog toga što su “potrošili” materijal iz prstena i posljedično se odvojili.
Ali, ako Peggy ikad “odraste” dovoljno da napusti “dom”, bit će sićušna u odnosu na Titan, s promjerom od možda svega 0,5 metra.