Kao prva novina zakona, ukida se „rezidencijalni test rada“, odnosno naši građani se izjednačavaju sa rezidentima Evropske unije po pravima na zapošljavanje u njemačkim kompanijama.
Opće je poznato da od 1. marta na snagu stupa novi i izmijenjeni Zakon o useljavanju u Njemačkoj. Velika promjena u njemačkom radnom zakonodavstvu donosi ublažene kriterije i pojednostavljene procedure za zapošljavanje radnika iz trećih zemalja, među kojima je i naša država.
Najveće promjene za građane Bosne i Hercegovine koji razmišljaju o potrazi za poslom u Njemačkoj dolaze na četiri nivoa.
Prvo, ukida se „rezidencijalni test rada“, odnosno naši građani se izjednačavaju sa rezidentima Evropske unije po pravima na zapošljavanje u njemačkim kompanijama. To znači da poslodavci u Njemačkoj više neće morati da dokazuju da ne mogu da nađu kvalifikovane radnike u svojoj zemlji ukoliko žele da zaposle stručnjaka koji nije državljanin te zemlje.
Pojednostavljene su i procedure za priznavanje diplome useljenicima iz trećih zemalja – građani Bosne i Hercegovine kraće će čekati na izdavanje zvaničnih potvrda i nostrifikaciju diploma, navodi Demostat.
Osim toga, posebno je uvedena mogućnost da čak i oni koji nemaju nikakav posao zagarantovan u Njemačkoj mogu da dođu i borave u toj zemlji sa posebnom vizom i do šest mjeseci tražeći posao. Naravno, da bi dobili ovakvo odobrenje moraju da ispoštuju određene uslove kao što je dokazivanje da imaju dovoljno sredstava da se izdržavaju jer neće imati pravo ni na kakav oblik socijalne pomoći. Ovo je svakako značajna novina jer do sada nije postojao nikakav oblik dozvole za dolazak i traženje posla, a građani BiH mogli su u Njemačkoj da ostanu najduže tri mjeseca i to u turističkoj posjeti, iako su mnogi to koristili za rad na crno i pokušaj traženja stalnog zaposlenja.
Četvrta promjena koja se najavljuje posebno je važna za iseljenike iz naše zemlje zato što se odnosi na smanjenje gužvi i ubrzavanje procesa za dobijanje termina u konzulatima što je do sada bosanskohercegovačkim građanima često predstavljalo najteži dio procesa za konačno iseljenje. Prema tvrdnjama građana i napisima iz medija, do sada se na termin u ambasadi čekalo oko i do godinu i po dana. Novim Zakonom trebalo bi da ambasade dodjeljuju termine najduže u roku od 14 radnih dana od podnošenja zahtjeva za termin, dok bi odluka o odobrenju vize trebalo da se donese u roku od tri sedmice nakon termina.
Nisu sve izmjene novog Zakona napravljene u smjeru olakšavanja useljenja stranca što potvrđuje i uvođenje dodatnih uslova za useljavanje starijih od 45 godina kao i provjere znanja jezika.
Naime, Zakonom koji će Njemačka primjenjivati do marta ove godine određeno je da svi useljenici stariji od 45 godina moraju da dokažu da će u Njemačkoj imati primanja od 3.700 eura bruto na mjesečnom nivou ili veća u suprotnom neće moći da dobiju radnu dozvolu kako bi i po odlasku u penziju imali dovoljna primanja da se izdržavaju odnosno da ne mogu tražiti socijalnu pomoć.
Provjere poznavanja jezika također će biti obavezne prilikom apliciranja za radnu dozvolu u Njemačkoj a traženi nivo znanja jezika je, u zavisnosti od zahtjeva radnog mjesta, na nivou B1 ili B2 (prema međunarodno priznatoj skali nivoa od A1 do C1).