Roditelji širom Federacije Bosne i Hercegovine izrazili su nezadovoljstvo nakon što su primili dječiji dodatak u iznosu od 117,60 KM, iako su očekivali povećanje na 190 KM, kako je ranije najavio premijer Federacije BiH.
Mnogi roditelji tvrde da su prevareni i izigrani, jer su planirali kućne budžete oslanjajući se na obećanja vlasti.
„Premijer je jasno rekao da će dječiji dodatak iznositi 190 KM od januara. Računali smo na taj novac, a sada vidimo da su to bile samo prazne riječi,“ kaže Alma H., majka dvoje djece iz Tuzle.
Ogorčenje raste i na društvenim mrežama, gdje se roditelji organizuju kako bi izvršili pritisak na nadležne institucije. Mnogi zahtijevaju hitno objašnjenje, dok neki pozivaju na proteste ispred zgrade Vlade FBiH.
Iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike još uvijek nema zvaničnog objašnjenja zašto obećano povećanje nije realizirano. Nezvanično, iz izvora bliskih Vladi FBiH, saznaje se da je problem u nedovoljno osiguranim budžetskim sredstvima.
Roditelji poručuju da neće odustati od svojih prava i zahtijevaju hitnu reakciju vlasti. „Naša djeca nisu statistika niti politička obećanja, već stvarni životi koji ovise o tim sredstvima,“ zaključuje jedna od majki iz Sarajeva.
Podsjećamo donošenjem odluke o minimalnoj plaći u Federaciji BiH za 2025. godinu, koja sada iznosi 1.000 KM, dolazi i do povećanja dječjeg dodatka sa dosadašnjih 117 KM na 190 KM po djetetu, saopćeno je danas iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
– U skladu sa Zakonom o materijalnoj podršci porodicama s djecom u Federaciji BIH, dječji dodatak iznosi 19 posto minimalne plaće, dok je cenzus za ostvarivanje prava na dodatak postavljen na 40 posto minimalne plaće po članu domaćinstva, što će sada iznositi 400 KM – navedeno je u saopćenju Ministarstva.
Dodaju da se procjenjuje da u Federaciji BiH živi 395.000 djece mlađe od 18 godina, te da prema posljednjim zvaničnim podacima, svako drugo dijete u Federaciji BiH živi na granici siromaštva, dok je svako četvrto ispod granice siromaštva.
Također navode da je tokom prethodne godine Ministarstvo radilo na izmjenama i dopunama Zakona o materijalnoj podršci porodicama s djecom kako bi se otklonile prepreke u njegovoj praktičnoj primjeni. Tim izmjenama omogućeno je da djeca s malignim oboljenjima i djeca sa 100 posto invaliditetom prve i druge grupe tuđe njege imaju pravo na dječji dodatak bez obzira na prihode porodice. Također, ukinuto je ograničenje prema kojem su naknade po osnovu lične invalidnine, tuđe njege i stalne socijalne pomoći ulazile u cenzus, čime su porodice s ovim primanjima dodatno rasterećene.
– Nadamo se da povećanje dječjeg dodatka doprinosi podršci porodicama, obzirom da će ovim izmjenama određeni broj porodica steći pravo na dječiji dodatak, zbog rasta praga cenzusa, a to ujedno potvrđuje našu opredijeljenost da ulažemo u djecu, jer djeca su naše najveće bogatstvo. Ulaganje u djecu nije trošak, već investicija u budućnost – rekao je federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić.
Vlada FBiH i Ministarstvo svakodnevno rade na unaprjeđenju socijalne politike i iznalaženju zakonskih rješenja kako bi što više djece moglo ostvariti pravo na dječji dodatak, istakli su u saopćenju.
– U saradnji s UNICEF-om, Ministarstvo radi na izradi studije koja će analizirati mogućnosti uvođenja univerzalnog dječjeg dodatka i diferenciranih platnih razreda, kako bi djeca iz porodica s većim potrebama mogla ostvariti pravo na veće iznose dodatka, a u konačnici sva djeca određeni iznos dječijeg dodatka – saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.