Utorak, 26 studenoga, 2024

Ogromni krateri ozbiljna prijetnja planeti Zemlji: Klimatska bomba čeka da eksplodira

Preporučeno

Kao rezultat klimatske promjene (sve toplijeg vremena), naučnici iz Nacionalne okeanske i atmosferske administracije (NOAA) zaključili su da se permafrost, trajno zamrznuta zemlja koja pokriva tundra u Sibiru, počinje topiti.

Kada je ruski pilot, leteći iznad Sibira 2014. godine, u zemlji ugledao ogromne, naizgled vanzemaljske kratere, ostao je u šoku. Trideset metara široka rupa pojavila se na poluostrvu Jamal, i to praktično ni iz čega, baš u vrijeme sukoba u Ukrajini. Međutim, to je bio samo početak, jer su se počeli pojavljivati novi krateri.

Upravo se čita:  Zemlja se oprašta sa svojim “mini mjesecom”

U nedostatku boljeg objašnjenja, kao uzroci ove neobične pojave navodili su se vanzemaljci i podzemni projektili, piše “Washington Post”.

Ipak, na kraju se ispostavilo da rupa nije nešto čime bi se pozabavili agenti Mulder i Scully, već posao za klimatologe.

Naime, arktičke zone se griju velikom brzinom, a ljeto 2014. bilo je jedno od toplijih. Kao rezultat klimatske promjene, naučnici iz Nacionalne okeanske i atmosferske administracije (NOAA) zaključili su da se permafrost, trajno zamrznuta zemlja koja pokriva tundru, počinje topiti.

Upravo se čita:  Zemlja se oprašta sa svojim “mini mjesecom”

Uzevši u obzir dovoljno niske temperature i visok pritisak, metan i voda se mogu zajedno zamrznuti i formirati tzv. “metan-hidrat”. Permafrost drži metan-hidrat hermetički zatvoren, međutim ako se počne topiti, topi se i jedinjenje metana i vode. Tada se metan počinje ispuštati kao gas i automatski stvara pritisak sve do trenutka dok tlo ne eksplodira.

Ovakav proces dešava se isključivo zbog globalnog zagrijavanja, a stvari u budućnosti djeluju još lošije. Naime, ako se ovakav trend globalnog zagrijvanja nastavi, koncentracija ugljendioksida u narednom stoljeću mogla bi se povećati 25 puta, navode američki naučnici.

Upravo se čita:  Zemlja se oprašta sa svojim “mini mjesecom”

U mnogim časopisima ovom procesu dat je adekvatan naziv: Klimatska bomba koja samo čeka da eksplodira.

Da stvar bude još gora, jedan od džinovskih kratera nalazi se na samo 10 kilometara od ogromnog polja gasa u Sibiru.

“Siberian Times” piše da je kombinacija i ovakva blizina dva opasna i zapaljiva gasa ozbiljna opasnost za taj dio regiona te da najgori scenario može imati ozbiljne posljedice po planetu.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Od Nove 2025. godine raste cijena struje

Elektroprivreda RS najavila je rast cijena električne energije između 5 i 12 posto, uz obrazloženje da su tome doprinijeli...

Još vijesti za vas