Cijene apartmana u Gradcu nisu se mnogo mijenjale u odnosu na vrijeme prije pandemije. Apartman za četiri osobe možete dobiti za 60-80 eura po danu, zavisno od blizine plaže.
Granica Bosne i Hercegovine sa Hrvatskom ponovo je otvorena, rekli bismo na sličan način kao prije pandemije koronavirusa. U to smo se uvjerili dolaskom na Granični prijelaz Doljani, gdje su nas već u 8 sati dočekale kolone vozile – piše Radiosarajevo.ba.
Na covid-karti Europe Hrvatska je sve “zelenija”- što znači da je pred nama još jedna turistička sezona.
Prvi veliki val turista stigao je protekle sedmice kada je i ekipa portala Radiosarajevo.ba posjetila Gradac i Makarsku.
Uz brojne strane iskoristili smo produženi vikend i zaputili se put hrvatske obale.
Gradac
Odmah na početku zaključak – Gradac najviše pati bez Bosne i Hercegovine.
Nekada omiljene plaže na kojima je uvijek ljetovalo najviše Bosanaca i Hercegovaca, sredinom juna su posebno prazne.
Ako znamo kako je bilo 2019. godine, kada se tražilo slobodno mjesto da uz more spustite peškir, sada je potpuno drugačija slika – ima hlada, ima prostora.
I da – poštuje se distanca od dva metra. I da – popularni i omiljeni tobogan nije u funkciji. Truhne i hrđa dok ne nađe novog vlasnika.
“Više ne morate trčati u pet ujutro da stavite peškir na plažu kako biste “rezervirali” mjesto za sebe i porodicu. Sada možete u 12 sati doći na kupanje, a da imate mjesto u hladu i da nikome ne smetate”, priča nam mještanka Slađa, koja iznajmljuje apartmane u ovom mjestu.
Cijene apartmana nisu se mnogo mijenjale u odnosu na vrijeme prije pandemije. Apartman za četiri osobe možete dobiti za 60-80 eura po danu, zavisno od blizine plaže.
Na samoj rivi nema gužve. U kafiću ima mjesta da popijete na miru kaficu. Cijena je osam kuna (oko 2 KM).
Toliko košta i kugla sladoleda. Pivo je 18 kuna (oko 4,5 KM), a pizza se može dobiti za 45 kuna (12 KM).
Primijetili smo popodnevne akcije, pa tako salatu od hobitnice možete dobiti za 55 kuna (oko 14 KM), koja inače košta 70 kuna (oko 18 KM).
Ono što smo primjetili je da na parkingu uz plažu ima mnogo vozila sa tablicama – Dubrovnik.
Niko nam nije uspio to objasniti zbog čega je sve to tako.
Dobili smo samo pretpostavku koja “pije vode”:
“Mislim da su građani Hrvatske željni promjena. Posebno kada su bili zatvoreni u svojim gradovima zbog korone, a Dubrovčanima je Gradac prvo veće mjesto kada idu prema Splitu. Naravno, Neum izbjegavaju”, dodaje Slađa.
Kazne za neplaćenje parking su česte i morate voditi računa – undefined
Foto: Radiosarajevo.ba: Kazne za neplaćenje parking su česte i morate voditi računa
Kada smo kod parkinga, cijena sata parkinga je osam kuna, dok dnevno parking mjesto iznosi 80 kuna (oko 20 KM).
“Toliko iznosi i kazna za parking. Ako prilikom kontrole ne nađemo parking kartu za sat ili dnevnu, onda na vozilo stavljamo kaznu koja je u visini dnevnog parkinga. Vlasnik vozila kaznu može platiti u roku od tri dana”, kazali su nam iz Kontrole prometa i parkinga Gradac.
Snimili smo mnogo vozila sa kaznama za parking, pa budite oprezni – najbolje je platiti dva, tri sata parkinga.
Iz Gradca odlazimo put Makarske, gdje nas već na samom ulazu u grad, čeka nešto duža kolona vozila.
Makarska
U samom centru je daleko življe, i da – na svakom koraku su Sarajlije. Građani glavnog grada BiH ostali su vjerni Makarskoj.
Zanimljivo, cijena parkinga iznosi pet kuna (skoro 1,5 KM) i jeftiniji je nego u Gradcu. Parking za pet kuna možete naći kod gradskog stadiona u Makarskoj.
Parking u centru grada iznosi 7 kuna (skoro 2 KM). Kafa je skuplja i iznosi 10 kuna, koliko košta i kugla sladoleda.
Plaža je dobra, restorani poluprazni. Posebno oni koji su na samoj rivi, na brodu, i koji redovno mame goste iz BiH i ostatka Europe. Cijena večere po osobi košta oko 80 kuna (20 KM). Za tu cijenu možete dobiti porciju lignji ili steak od tune, malo salate i jedno pivo ili sok.
Nešto veće cijene su u restoranima koji nisu na brodu. Tu za istu porciju trebate izdvojiti od 120 do 150 kuna.
Cijena apartmana je identična kao i prošle godine. Možete lako, uz malo sreće, do atraktivnog apartmana blizu plaže za 50 eura.
Oni koji čekaju posljednji trenutak morat će se izdvojiti 100 eura.
U svakom slučaju – priča o paradajzu i paštetama s kojima Bosanci dolaze u Gradac i Makarsku je prošlost.
“Dobro su došli svi gosti. Mogu dobiti i povoljnije cijene nego u Crnoj Gori, a naše more i plaže su ljepše”, dodala je Slađa, piše Radiosarajevo.ba.