Jedan od uobičajenih rizika sa kojim se suočavamo pri nabavci polovnog vozila jeste mogućnost da je automobil prešao mnogo više kilometara nego što piše na instrument tabli. Vraćanje, odnosno lažiranje kilometraže na automobilima nije naš izum, iako je ova aktivnost na ovim prostorima veoma rasprostranjena.
Vjerovali ili ne, u Evropskoj uniji postoje firme koje legalno nude uslugu vraćanja kilometraže na vozilima. Kako bi spriječio moguće zloupotrebe, Evropski parlament najavio je da će do 2018. ovu djelatnost potpuno staviti van zakona.
Do sada se smatralo da je “korekcija” kilometraže ilegalna ako prethodni vlasnik prilikom prodaje vozila o tome ne obavijesti kupca.
Britanski stručnjaci koji se bave provjerom istorije vozila tvrde da kod kod 5 posto ispitanih automobila u toj zemlji postoji neslaganje između očitane i stvarne kilometraže, ističući da je to već ozbiljan problem.
Oni pozdravaljaju odluku Evropskog parlamenta o zabrani rada firmama koje vraćaju kilometražu i smatraju da će ona uticati na smanjenje takvih slučajeva.
“Uvijek smo smatrali da to što je korekcija kilometraže legalna predstavlja rupu u zakonu i da ugrožava trgovinu polovnim automobilima”, kaže Neil Hodson direktor kompanije HPI koja se između ostalog bavi i utvrđivanjem prave kilometraže na vozilima.
“Instrumenti i alati za podešavanje broja pređenih kilometara na automobilima lako su dostupni na internetu, pa su kupci polovnih vozila izloženi na milost i nemilost beskrupuloznim trgovcima”, smatra Hodson.
On kaže da su zbog toga u opasnosti i oni pošteni prodavci polovnjaka jer se može dogoditi da automobil koji prodaju ima vraćenu kilometražu, a da oni to i ne znaju.
Na taj način ne samo da rizikuju gubitak poslovne reputacije, već i tužbu i eventualne kazne.
“Novi zakon neće u potpunosti rešiti problem vraćanja kilometraže, ali će bar pomoći da se sa tržišta uklone firme koje su do sada legalno pomagale nepoštenim trgovcima polovnih vozila da varaju kupce i na tome dodatno zarađuju”, smatra Neil Hodson, prenosi B92.