Engleski naučnici koji analiziraju snimke teleskopa Kepler otkrili su minijaturnu verziju Sunčevog sistema. Novootkriveni solarni sistem smješten je na udaljenosti 117 svjetlosnih godina od Zemlje, a oko njenog središta kreće se pet planeta, javlja Anadolu Agency.
Naučnici sa Univerziteta u Birminghamu istakli su da je novootkriveni solarni sistem 2,5 puta stariji od našeg Sunčevog sistema, tj. da je nastao prije 11,2 milijardi godina. Zvijezdu u središtu sistema naučnici su nazvali “Kepler-444”.
Oko “Keplera-444” kreće se pet planeta čija veličina varira od veličine Merkura do veličine Venere. Krug oko svog sunca pređu za deset zemaljskih dana.
Jedan od naučnika koji radi na ovom projektu Tiago Campante kazao je kako će novo saznanje pomoći naučnicima da bolje shvate “antički život u našoj galaksiji”, budući da je novootkriveni solarni sistem najstariji do sada poznati sistem. Naučnici pretpostavljaju da na planeti nema života budući da se nalaze veoma blizu zvijezde.
Ovo otkriće pokazuje da u historiji od 13,2 milijarde godina, koliko je stara naša galaksija, postoje neke planete nalik Zemlji. NASA-in teleskop Kepler od 2009. do danas otkrio je veći broj planeta u galaksiji Mliječni put u kojoj se nalazi i Sunce i planeta na kojoj živimo.