Više od 30 posto kalorija na dan unosimo raznim napicima, a dok neka poput čaja i kafe mogu imati blagotvoran učinak na zdravlje, druga obiluju štetnim sastojcima, aditivima i konzervansima koji štete organizmu i debljaju, upozoravaju nutricionisti.
Jedno od njih je popularni juice, sok od voća koji najčešće sadrži više šećera i umjetnih aroma nego soka pravog voća, a jedna čaša soka često sadrži više kalorija nego porcija kolača.
Kofeinski napici
Mogu sadržavati i do 800 kalorija te 170 grama šećera, a krcati su kofeinom koji u prevelikim količinama može uzrokovati tjeskobu te srčanu aritmiju.
Vode s okusima
Iako navode da sadrže vitamine i minerale kao i da su “light” te ne sadrže dodani šećer, vode s umjetnim aromama sadrže velike količine umjetnih zaslađivača, koji otvaraju apetit i potiču osjećaj gladi.
Gazirana mineralna voda
Iako zdrava u umjerenim količinama, prekomjerno pijenje mineralne vode može izazvat oštećenje bubrega zbog velikog udjela natrija.
Energetska pića
Osim što sadrže velike doze šećera i kofeina, dokazano je da učestalo pijenje energetskih pića povećava rizik od hipertenzije.
Žestoka pića
Za razliku od vina i piva, žestoka alkoholna pića sadrže i trostruko više šećera, zbog čega povećavaju rizik od pretilosti kao i srčanih oboljenja.
Sportska pića i shakeovi
Razni sokovi obogaćeni dodatkom minerala i elektrolita dobra su nadopuna nakon treninga u kojem je izgubljeno puno tekućine, no sadrže velike količine šećera i konzervansa te ih se ne preporučuje piti svakodnevno.
(24sata.hr)