Četvrtak, 20 ožujka, 2025

Ovo su sporni prijedlozi zakona: Uvodi se novo krivično djelo, zabranjuje rad pravosudnih institucija i SIPA-e u RS-u

Preporučeno

Usvajanje ovog zakona moglo bi imati dalekosežne posljedice po političku i pravnu strukturu Bosne i Hercegovine

Narodna skupština Republike Srpske danas bi trebala usvojiti Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja pojedinih institucija BiH na teritoriji ovog entiteta, čime bi se zabranio rad ključnih pravosudnih i sigurnosnih institucija Bosne i Hercegovine u RS-u.

Ovaj potez dolazi neposredno nakon što je predsjednik RS-a, Milorad Dodik, prvostepeno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH.

Dodik je najavio ove zakonske mjere kao odgovor na presudu, ističući da će entitetske vlasti zabraniti rad državnim institucijama na teritoriji RS-a.

Upravo se čita:  "Dodik, kad je pokrao srpski narod, stavio tuđu djecu u živi zid i prijeti cijelom svijetu"

Koje su ključne odredbe prijedloga zakona

Neprimjenjivanje zakona: Zakoni o Sudu BiH, Tužilaštvu BiH, Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) i Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) neće se primjenjivati niti izvršavati na teritoriji Republike Srpske.

Zabrana rada institucija: Rad institucija regulisanih pomenutim zakonima zabranjuje se na području RS-a.

Obaveze entitetskih organa: Nadležne institucije i organi RS-a obavezni su preduzeti sve mjere kako bi osigurali sprovođenje ovog zakona.

Zaštita službenih lica: Lica koja postupaju po odredbama ovog zakona izuzimaju se od krivične odgovornosti prema zakonodavstvu BiH i RS-a, a entitetske institucije pružit će im neophodnu zaštitu.

Upravo se čita:  Košarac "poludio" zbog novosti iz Sarajeva: "Izdajnici, vratit će vam se kao bumerang"

Podzakonski akti: Vlada RS-a će donijeti potrebne podzakonske propise za sprovođenje zakona.

Stupanje na snagu: Zakon stupa na snagu dan nakon objavljivanja u “Službenom glasniku Republike Srpske”.

Usvajanje ovog zakona moglo bi imati dalekosežne posljedice po političku i pravnu strukturu Bosne i Hercegovine.

Institucije poput Suda BiH, Tužilaštva BiH, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uspostavljene su nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma 1995. godine, s ciljem jačanja pravnog sistema na državnom nivou i osiguranja vladavine prava u cijeloj zemlji.

Upravo se čita:  Dodik odustao od sastanka sa Putinom u Moskvi?

Zabrana rada ovih institucija na teritoriji Republike Srpske mogla bi dovesti do pravnog vakuuma, gdje bi entitetske institucije preuzele nadležnosti koje su do sada bile u domenu državnih organa.

Očekuje se da će visoki predstavnik za BiH, Christian Schmidt, reagirati na ove najave, s obzirom na to da one predstavljaju direktan izazov autoritetu državnih institucija koji garantuju funkcionisanje Bosne i Hercegovine kao jedinstvene države.

Izdvajamo

Izdvajamo

Imali su samo njega: Ovo je Filip (16) koji je stradao u diskoteci smrti, roditelji van sebe

Tinejdžer Filip Ivanovski iz Štipa nastradao je u požaru koji je izbio prije tri dana u noćnom klubu u...

Još vijesti za vas