Sve veći broj Kosovara u posljednje vrijeme dolazi u BiH i otvara pekare i poslastičarnice, kako legalnim tako i nelegalnim putevima, a domaći pekari tvrde da od ukupnog broja pekara u Sarajevu kosovske čine jednu trećinu.
Boris Pupić, portparol Agencije za rad i zapošljavanje BiH, potvrdio je da je evidentan porast broja zahtjeva Kosovara za dobijanje radne dozvole.
“Prošle godine smo imali ukupno 1.790 zahtjeva za radne dozvole, od čega su najveći broj dozvola zatražili državljani Srbije, računajući i Kosovo. Primjetno je da u posljednje vrijeme veći broj Kosovara traži radnu dozvolu kako bi započeli pekarski posao ovdje”, kazao je Pupić.
Da sve veći broj Kosovara i nelegano pokušava da radi ovaj posao u BiH, potvrdila je i akcija Službe za poslove sa strancima Ministarstva bezbjednosti BiH, u kojoj je prije dva dana iz BiH protjeran 31 ilegalni imigrant zbog rada na crno.
Izet Nizam, zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima, potvrdio je da su imigranti koji su protjerani iz BiH zatečeni u nelegalnom radu, uglavnom u pekarama, restoranima i kafićima, i da je jedan broj njih bio i sa Kosova.
“Građani Kosova ovdje dolaze da otvaraju pekare i poslastičarnice, jer su oni poznati po tim zanatima. Pored državljana Srbije i Hrvatske, u ovoj akciji imali smo čak i državljane Švajcarske i Njemačke, koji su nelegalno radili ovdje”, kazao je Nizam.
Prema njegovim riječima, akcija pojačane kontrole kretanja i boravka stranaca ovih dana sprovodi se na području Bihaća i Banjaluke, a u narednom periodu biće sprovedena u cijeloj zemlji, s akcentom na osobe koje zloupotrebljavaju bezvizni režim za ilegalan rad.
“Izrazito visoka stopa nezaposlenosti bh. građana zahtijeva nultu stopu tolerancije na ilegalan rad stranih državljana u BiH, a objavljivanje ovih informacija preventivnog je karaktera kako bi stranci koji nelegalno rade u BiH prekinuli tu praksu”, pojasnili su u Službi.
Pekari u Sarajevu kažu da kosovske pekare preuzimaju primat u FBiH, iako ne plaćaju nikakve dažbine državi i tako ubiru ekstraprofit, što domaće pekare stavlja u nezavidnu situaciju.
“Kod njih u radnjama rade djeca od 12-13 godina, a to niko ne kontroliše, zamislite. Inspekcija kod njih uopšte ne ulazi. Niko od njih nije u sistemu PDV-a, znači, ne plaćaju porez, a zauzeli su najatraktivnije lokacije po centru grada”, naveo je vlasnik jedne sarajevske pekare, koji nije želio da mu spominjemo ime, koje je poznato redakciji.
On je naveo i da od 300 pekara, koliko ih otprilike ima u Sarajevu, kosovske pekare čine trećinu. “Oni su nakon bombardovanja Srbije ovdje svi došli, ko god je radio tada po Srbiji, došao je u BiH i ostao ovdje. Od 2000. godine oni su se enormno obogatili. Zbog svega toga, mi domaći pekari smo u bezizlaznoj situaciji, i većina nas razmišlja da zatvori radnje jer se ovo ne može više izdržati”, ogorčeno priča ovaj Sarajlija.
Saša Trivić, predsjednik Udruženja pekara RS, kazao je da ove pojave nema u RS, dok pekari u FBiH imaju ogromne probleme sa prekomjernim brojem kosovskih pekara, koji mahom dolaze u FBiH i u tim pekarama zapošljavaju svoje ljude.
(Nezavisne novine)