Srijeda, 16 listopada, 2024

Politico o stanju u bh. gradu: “U krugu 300 metara svi imaju rak”

Preporučeno

Ovaj problem ne tiče se samo Zenice ili Bosne i Hercegovine, već šireg područja centralnog Balkana. Mnoge industrijske gradove i sela širom regiona, poput Tuzle i Banovića, zahvaća zagađenje vazduha uzrokovano zastarjelim termoelektranama na ugljen, rudnicima lignita i odlagalištima pepela.

Zenica, grad s približno 100.000 stanovnika, jedna je od najzagađenijih sredina u Bosni i Hercegovini, piše briselski list Politico.

Lokalna ekološka organizacija Eko Forum upozorava da je glavni izvor onečišćenja ogromna čeličana u vlasništvu kompanije ArcelorMittal, koja koristi ugljen kao primarni izvor energije.

Ova čeličana, gotovo jednako velika kao i sam grad, decenijama je centar industrije, ali i glavni uzročnik ozbiljnih zdravstvenih problema stanovnika.

Novinar piše da se na svom prvom putovanju u Zenicu 2019. godine susreo s lokalnim aktivistom koji mu je tom prilikom rekao: “Ovdje smo svi bolesni, samo neki to još ne znaju.”

Upravo se čita:  Rezultati obdukcije iz jablaničke katastrofe: 20 žrtava nije usmrtila voda, već mulj i stijene

Dvije godine kasnije, taj je čovjek preminuo od raka pluća, a njegova smrt mnoge je potaknula da se dublje pozabave problemom zagađenja u ovoj regiji. Stanovnici Zenice i okolnih sela, poput Tetova, žive u stalnom strahu za svoje zdravlje. Alma se u Tetovo doselila prije više od 40 godina, kada se udala.

-Tada je puno ljudi radilo u tvornici, ali danas je situacija užasna. U krugu od 300 metara od moje kuće, svi imaju rak, kazala je Alma, koja je 2021. godine i sama oboljela od raka želuca.

Upravo se čita:  Zemljotres pogodio BiH u jutarnjim satima: "Poprilično je zatreslo"

Ovaj problem ne tiče se samo Zenice ili Bosne i Hercegovine, već šireg područja centralnog Balkana. Mnoge industrijske gradove i sela širom regiona, poput Tuzle i Banovića, zahvaća zagađenje vazduha uzrokovano zastarjelim termoelektranama na ugljen, rudnicima lignita i odlagalištima pepela.

Prema izvještaju Human Rights Watcha, Bosna i Hercegovina je peta zemlja na svijetu po smrtnosti povezanoj sa zagađenjem vazduha.

Upravo se čita:  Ovako izgleda kamenolom u Donjoj Jablanici: Snimci pokazuju bagere, kamenolom bio aktivan

U regiji se nalazi sedam od deset najzagađenijih termoelektrana na ugalj u Evropi, a koncentracije štetnih materija često premašuju granice koje je postavila Evropska unija i Program Ujedinjenih naroda za okolinu.

Izet Barčić, stanovnik sela Bukinje kod Tuzle, živi svega nekoliko stotina metara od termoelektrane. Operisali su ga četiri puta i uklonili mu plućno krilo.

-Ova termoelektrana nas sve ubija, zaključuje Izet koji se još uvijek nada da će jednog dana uspjeti napustiti to područje.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Ispovijest pjevačice Aldine Bajić nakon što ju je pretukao muž Adis Cigura: Kada me udario nogom, tu mi je bio kraj! Jedina moja greška...

Ime Aldine Bajić u muzičkom svijetu itekako je poznato. No, nakon stravičnog događaja, kada ju je suprug Adis Cigura...

Još vijesti za vas