Japanski proizvođač automobila Toyota ponovo se našao u udarnim vijestima svjetskih medija. Samo što je saopštena odluka o ogromnoj odšteti koju mora da isplati u SAD, stigla je vijest o milionima automobila s greškom.
Preko šest miliona automobila proizvođača Toyota moraće na vanredni pregled u autoradionice. U istoriji ovog koncerna, ovo je druga po veličini akcija u kojoj se pozivaju vlasnici vozila da svoje ljubimce na četiri točka dovezu na popravku radi neispravnih ugrađenih dijelova. U Njemačkoj je riječ o ravno 92.000 vozila, u Evropi ih je 825.000, a u SAD čak 2,3 miliona.
Na modelima Yaris i Urban Cruiser, koji su proizvedeni od 2005. do 2010. godine, može doći do problema na sjedištima ili na volanu, saopšteno je u sjedištu Toyote za Njemačku. Osim toga kod modela RAV4 i kod pick-upa Hilux koji su proizvedeni između 2004. i 2010. nije isključena mogućnost prekida u glavnom snopu kablova.
“Sumnjiva” je sigurnost ukupno pet ugrađenih dijelova u 27 modela vozila. Toyota je prije nego što je reagovala dobila pritužbe oko 1.000 vlasnika automobila. Do sada, srećom, nisu zabilježene saobraćajne nesreće koje bi bile posljedica ugradnje neispravnih dijelova.
Provjera i eventualna zamjena sumnjivih dijelova je potpuno besplatna. Smatra se da je automehaničarima u prosjeku potrebno oko četiri sata da uklone sve nedostatke.
Samo prije nekoliko dana okončan je sudski proces u SAD, koji su pokrenule vlasti ove zemlje protiv Toyote. Razlog za pokretanje ovog procesa bio je niz nesreća u kojima su učestvovala vozila japanskog proizvođača. Prije četiri godine su loše pričvršćene podne obloge i neispravne papučice za gas izazvale niz sudara koji su imali i kobne posljedice sa smrtnim ishodom.
Američke vlasti su Toyoti prebacile “sistematsko prikrivanje nedostataka”. Koncern je u sudskoj nagodbi platio 1,2 milijarde dolara kako bi se proces obustavio. Ovo je najveća kazna koju su američke vlasti ikada izrekle jednom proizvođaču automobila. Tokom 2012. godine u radionice su pozvani vlasnici oko 7,5 miliona vozila kako bi se otklonili svi nedostaci.
Toyota je kao posljedicu ovog procesa pokrenula kampanju u kojoj je najavila “ofanzivu kvalitetom”. Koncern je tada obećao kako će za njega ubuduće na prvom mjestu biti kvalitet vozila.
Smatra se da broj ovakvih grešaka u autoindustriji raste zbog sve većeg pritiska međunarodne konkurencije. Podukcija automobila se, zbog veće produktivnosti, organizuje tako da isti dijelovi mogu da se koriste u raznim modelima. U vozila se, osim toga, ugrađuje sve više elektronike. Ako kod jednog isporučioca dijelova dođe do greške, onda se ona brzo “ugradi” na veliki broj vozila i modela.
Eksperti iz centra “Automotive Management” u Bergisch Gladbachu strahuju da bi do povećanog broja grešaka moglo doći sa sve većom “kompjuterizacijom” automobila, u kojima kompjuteri preuzimaju sve više komandi, a djelomično i upravljaju vozilom u određenim situacijama. Istovremeno, proizvođači su prisiljeni da sve više skraćuju proces razvoja novih modela, kako bi u što manjim vremenskim razmacima novi modeli mogli da budu izbačeni na tržište. Analize spomenutog centra u Bergisch Gladbachu pokazuju da visoko zacrtani ciljevi rasta prodaje posebno utiču na zapostavljanje kvaliteta.
Evo i hronološki poredanih akcija u kojima su proizvođači širom svijeta pozivali vlasnike da zbog grešaka dovezu automobile u radionice:
Mart, 2014. General Motors startuje akciju opoziva više modela zbog greške u bravi za paljenje automobila. Pogođeno je 2,6 miliona vozila. Većina ih je prodata u SAD i Kanadi. Koncern mora da odgovara za smrt najmanje 13 osoba i za 31 saobraćajnu nesreću.
Novembar, 2013. Volkswagen je pozvao vlasnike preko 2,6 miliona vozila u radionice. Dijelovi s greškom ugrađeni su u vozila koja su prodavana širom svijeta. U istom tom mjesecu Hyundai je dao otkaz trojici vrhunskih menadžera zbog nekoliko grešaka na vozilima.
Juni, 2013. Chrysler pokreće masovnu aciju popravki u cijelim SAD. Vladin ured za saobraćaj je naložio da se provjere svi stariji modeli džipova Grand Cherokee i Liberty. Postojao je problem nedovoljne sigurnosti rezervoara za gorivo.
April, 2013. Japanski proizvođači prijavljuju grešku na oko 3 miliona vozila u cijelom svijetu. Radi se o vozilima Toyote, Honde i Nissana. Primijećen je nedostatak na zračnom jastuku japanskog proizvođača Takata.
Oktobar, 2012. Toyota je na oko 7,5 miliona automobila primijetila grešku na električnom podizaču prozora.
Januar, 2011. Toyota poziva oko 1,6 miliona vlasnika automobila u radionice. Povod je greška na crijevima za dovod goriva.
Oktobar 2010. Još jedan nedostatak koji se ubraja u “elektronske”. U oko 2,1 miliona automobila Nissana ugrađen je neispravan relej koji može da dovede do iznenadnog gašenja motora. Pogođena su uglavnom vozila prodata u Sjevernoj Americi i Japanu.
Januar, 2010. Neispravna papučica za gas, koja može da se zaglavi tokom vožnje, razlog je prave katastrofe kako za vozače tako i za Toyotu. Koncern mora da ispravi grešku na više miliona vozila.