Mirsad Duratović, potpredsjednik NSRS-a i zastupnik SDP-a, kazao je za N1 kako predlagač obmanjuje javnost kako će, neustavna, srbijanska himna “Bože pravde” i grb Nemanjića vratiti se u institucije, nego će se, kako je dodao, simboli Srbije “koristiti na nekim manifestacijama”.
Duratović je komentarisao i Deklaraciju “Svesrpskog sabora” ocijenivši kako je kontradiktorna jer u jednoj tački traži poštivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, a u drugoj entitet Republika Srpska naziva državom, što je u suprotnosti sa Daytonom.
Iduće sedmice će biti održane dvije sjednice Narodne skupštine Republike Srpske. Jedna je svečana, na njoj će biti i predsjednica Skupštine Srbije, Ana Brnabić. Bit će usvojena i Deklaracija sa “Svesrpskog sabora”. Kako prije svega gledate na održavanje ovih sjednica?
Sjednice su sazvane u skladu sa Poslovnikom, same tačke dnevnog reda… o tome ćemo mnogo više govoriti na samoj sjednici, ali ne bih da sada otkrivam karte.
Zastupnici će se izjašnjavati o Nacrtu zakona o izmjenama Zakona o upotrebi zastave, himne i grbu RS-a, kojim se grb Nemanjića i srbijanska himna “Bože pravde” vraća u pravnu upotrebu. Je li i ovo populistički čin i pokušaj očuvanja na vlasti?
Naravno, ovdje će sami predlagači pokušati da se predstave kao branioci svega srpskog i da se ovaj entitet netačno naziva “državom srpskog naroda”. Ovo je još jedan pokušaj da se zamažu oči neupućenom dijelu srpskog naroda. Ovo ne znači vraćanje neustavnog grba i himne u institucije. U članu 8 postojećeg zakona dozvoljena je upotreba himni i zastava drugih država, ali član 3 eksplicitno navodi da se mogu izvoditi himne i zastave samo od država koje sa RS-om imaju “specijalne odnose” i od država koje imaju kulturne i historijske veze sa narodima u ovom entitetu. Ovo znači da u RS-u se neće moći isticati zastave i grb Kine jer nemaju nikakve specijalne veze sa njima, ali će se moći kačiti zastav i grb Ukrajine jer ovdje imamo ukrajinska manjina. Isto tako će moći zastave i grb Hrvatske, kao i od Turske sa kojom se bošnjački narod vezuje.
Ukoliko dođe do usvajanja ovog Nacrta zakona, hoće li reagovati Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS?
Ustavni sud Bosne i Hercegovine je zabranio upotrebu ovih simbola kao institucionalnih. Oni se ne vraćaju kao takvi, oni se vraćaju kao simboli Srbije koji će se koristiti na nekim manifestacijama. Predlagač obmanjuje javnost.