Nimalo impresivnog imena, GJ 1132b kruži oko patuljaste zvijezde, 16 odsto je veća od naše planete i udaljena 39 svjetlosnih godina.
Ovo posljednje je posebno važno, budući da je planeta dovoljno blizu da se teleskopima može utvrditi kakvu atmosferu ima, što bi moglo biti korisno u budućoj potrazi za životom na drugim planetima.
Stjenovita planeta, otprilike Zemljine veličine, mogla bi biti najvažnija koju smo do sada otkrili izvan Sunčevog sistema, kažu astronomi, a prenosi Gardijan.
Pretpostavlja se da je temperatura na njegovoj površini oko 260 stepeni Celzijusovih (što je ipak manje nego temperatura na Merkuru ili Veneri).
Budući da je toliko vruća, na njoj nema tekuće vode ni života kakav mi poznajemo. Ali, ipak ima kakvu-takvu atmosferu, što je važno za naučnike.
– Ako ovaj planeta još uvijek ima atmosferu, to znači da bismo mogli da pronađemo i druge, hladnije planete koji imaju atmosferu i kruže oko majušnih zvijezda. U atmosferi takvih planeta bismo moglida tražimo molekule koje su znak života – kaže Zekori Berta Tompson s uglednog američkog Univerziteta MIT.
Kada teleskop bude podignut u orbitu 2018. godine ova planeta će biti jedna od njegovih prvih “meta”.