Za bruto satnicu od 25 euro, koliko je plaćen prosječan radnik u skandinavskim zemljama, bh. radnik mora da radi skoro osam časova, odnosno čitav jedan radni dan.
Do ovih podataka došli smo na osnovu najnovijeg izvještaja Eurostata, koji se odnosi na bruto cijenu rada, a koji pokazuje da je prosječna bruto satnica u BiH i do osam puta manja nego u razvijenim evropskim zemljama.
Tako su satnice najbolje u Danskoj i Norveškoj, gdje iznose 25 eura, a najmanje u Rumuniji dva i Bugarskoj 1,50 eura, dok kod nas prosječna bruto satnica iznosi oko 3,5 eura.
Razlika u platama između Skandinavaca i ostalih, posebno balkanskih zemalja, je ogromna. Međutim, razlika u standardu nešto je blaža nakon što se vrijednost plata iskaže kroz količine robe i usluga koje mogu biti kupljene na lokalnom tržištu.
Ismet Bajramović, predsjednik Samostalnog sindikata BiH, kazao je da se do prosječne bruto satnice dolazi tako što se prosječna bruto plata, koja u BiH iznosi 1.300 KM podijeli sa 176, prosječnim brojem radnih sati.
“Kada se poredi naša plata i EU, mogu samo reći da je naša cijena rada ispod svih nivoa. Naša primanja su posebno ispod svih dopuštenih nivoa kada su u pitanju potrošačke cijene, jer evo neka svako sam izračuna šta se može kupiti za 3,6 eura, a šta za 25 koliko za sat vremena rada dobije jedan Danac”, istakao je Bajramović.
On je istakao da je još gore što se kod nas ni ta satnica, koliko god da je mala, ne poštuje jer poslodavci isplaćuju najčešće minimalnu cijenu rada, odnosno minimalnu satnicu.
Danko Ružičić, predsjednik Granskog sindikata radnika tekstila, kože i obuće RS, složio se da je cijena rada kod nas daleko ispod svih i prosječnih i minimalnih cijena rada u ostalim zemljama.
“Iako naši poslodavci dobijaju brojne benefite, kao što je podsticaj za izvoz proizvoda koje mi proizvodimo, cijena rada se u našem sektoru nije mijenjala godinama. Nikako ne možemo sa poslodavcima da postignemo dogovor o povećanju minimalne cijene rada, koja trenutno iznosi 117 KM”, istakao je Ružičić.
On je precizirao da prosječna satnica kod radnika tekstila, kože i obuće iznosi 2,6, a minimalna 2,01 KM.
Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu prava potrošača BiH, kazao je da su radnici i građani BiH na samoj margini kada su u pitanju primanja i ono što se za taj iznos plata mogu kupiti.
“Uporedite šta se može za 3,5 eura kupiti kod nas i kako se od takve satnice može živjeti. To je sramota, najgore je što te najniže plate i satnice imaju oni najsiromašniji radnici koji rade u uslužnim djelatnostima, koji nemaju ni praznika ni bilo kojeg drugog prava”, istakao je Lakota.
(Nezavisne novine)