Za Rezoluciju o genocidu u Srebrenici glasale su sve političke partije osim stranaka koalicije okupljene oko prosrpskog Demokratskog fronta, pa su na graničnim prijelazima u Srbiji zadržavani zastupnici Demokratske partije socijalista, SDP-a, manjinskih nacionalnih stranaka, Demokrata i Građanskog pokreta Ura.
Predsjednica Skupštine Crne Gore Danijela Đurović, bivši premijer Duško Marković i niz zastupnika u crnogorskom parlamentu osudili su najnovije zadržavanje i dugotrajan pretres zastupnika Amera Smailovića i Danila Šaranovića na graničnom prijelazu u Srbiji.
Detaljni pretresi granične policije Srbije dijela zastupnika crnogorskog parlamenta počeli su nakon što je Skupština Crne Gore usvojila Rezoluciju o genocidu u Srebrenici 17. juna prošle godine.
– Za ukupne prijateljske i dobrosusjedske odnose Crne Gore i Srbije nije dobro da se ovakve stvari dešavaju, posebno što se radi o događajima koji se ponavljaju – navela je predsjednica Skupštine Crne Gore Danijela Đurović na Twitteru.
Ona je dodala da, kao predsjednica Skupštine, ima obavezu da stane u zaštitu zastupnika i brani njihov integritet, te pravo da slobodno i bez problema putuju u svaku državu.
Zastupnik opozicionih Demokrata Danilo Šaranović je na svom Facebooku objavio fotografije preteresa na granici Srbije dok je sa porodicom u prisustvu dvogodišnjeg djeteta doživio, kako je naveo “svojevrsno maltretiranje kao da je šef neke kriminalne grupe.”
– Vjerovatno je ovakav primitivizam na koji Crna Gora nije uzvratila recipročnom mjerom ni nakon godinu dana nadajući se da će prestati, najbolja slika iskrenosti u priči o pomirenju, regionalnoj saradnji, regionalnim inicijativama i evropskim vrijednostima – napisao je Šaranović 20. juna.
Dan ranije je i zastupnik Bošnjačke stranke Amer Smailović objavio da je zajedno sa porodicom ponovo zadržavan i pretresan pri ulasku i izlasku iz Srbije. Smailović navodi da je riječ o praksi koju već godinu dana sprovodi Srbija prema političkim predstavnicima Bošnjaka u Crnoj Gori, ali i ostalim zastupnicima.
– Razlog je poznat – Rezolucija o genocidu u Srebrenici koju smo usvojili u Skupštini Crne Gore. Valjda je ovo taj Otvoreni Balkan, otkud znam… – napisao je Smailović na svom Facebooku.
Rezolucija o zabrani negiranja genocida u Srebrenici je usvojena u Parlamentu Crne Gore juna 2021. godine. Njome se osuđuju izjave i politike koje negiraju genocid, a 11. juli se proglašava Danom sjećanja na žrtve Srebrenice.
Za Rezoluciju o genocidu u Srebrenici glasale su sve političke partije osim stranaka koalicije okupljene oko prosrpskog Demokratskog fronta, pa su na graničnim prijelazima u Srbiji zadržavani zastupnici Demokratske partije socijalista, SDP-a, manjinskih nacionalnih stranaka, Demokrata i Građanskog pokreta Ura.
Postupanje srbijanske granične policije prema zastupnicima Šaranoviću i Smailoviću je osudilo više političkih partija, a oglasio se i bivši premijer iz Demokratske partije socijalista Duško Marković.
– Jasno je da se radi o smišljenoj i dugoročnoj akciji pritiska zvanične Srbije na crnogorske političare, a postupci prema zastupnicima kao predstavnicima naroda su jasan signal nepoštovanja Crne Gore i njenih institucija – ocijenio je Marković, uz poziv Vladi da bez odlaganja reaguje.
Odlučno osuđujem postupanje srpske granične policije prema poslaniku @SaranovicDanilo, a prije neki dan i poslaniku @SmailovicAmer. Jasno je da se radi o smišljenoj i dugoročnoj akciji pritiska zvanične Srbije na CG političare, koja ne smije ostati bez jasne reakcije naše države. pic.twitter.com/Z6WYJCsYoa
— Duško Marković (@DuskoMarkovicCG) June 20, 2022
Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore je u septembru prošle godine uputilo zahtjev zvaničnim institucijama Republike Srbije “da prestanu sa nekorektnim postupanjem prema crnogorskim zastupnicima”.