Američki i italijanski istraživači navode da su pronašli dokaz koji ukazuje na to da su prije 4 milijardi godina mikroskopski fragmenti nalik DNK mogli da sadrže “uputstva” koja su usmjerila njihov rast ka kompleksnim životnim formama.
Oni vjeruju da su ovi fragmenti iskoristili svoje auto-evolutivne osobine kako bi izrasli u hemijske lance dugačke dovoljno da evoluiraju u primitivne životne forme.
Istraživanje, iza koga stoje Univerzitet u Milanu i Univerzitet u Koloradu, zasnovano je na otkriću iz 1980. godine koje je pokazalo da RNK može hemijskim putem da izmeni svoju strukturu.
RNK u organizmu obavlja niz operacija, služeći i kao neka vrsta okidača za aktivaciju i deaktivaciju pojedinih gena.
Naučnici vjeruju da je u ranim stadijumima javljanja života na Zemlji RNK imala veliku ulogu u stvaranju kompleksnih organizama, prije nego što su nastali proteini i DNK.
Mnogi stručnjaci smatraju da je RNK lanac suviše složen da bi jednostavno nastao kao posledica nausmičnih hemijskih reakcija. Međutim, nova studija otkrila je da samosklopivi fragmenti DNK dužine od samo nekoliko nanometara imaju sposobnost da izazovu formiranje hemijskih veza koje kratke DNK lance vezuju u dugačak niz, bez potrebe za zasebnim biološkim procesima.
Istraživanje stoga ukazuje na to da je DNK nastala zahvaljujući svojim strukturalnim osobinama i sposobnosti samoorganizacije.
Pre nastanka RNK, spontano grupisanje fragmenata nukleinskih kiselina moglo je da posluži kao obrazac njihovog hemijskog samosklapanja.