Mr. sc. Goran Glamuzina, geolog iz Mostara, tvrdi da je kod Neuma pronašao megalitske piramidalne gomile, prahistorijske monumentalne građevine, kiklopske zidine i druge megalitske objekte i do 500 godina starije od najpoznatijeg pronađenog svjetskog megalitskog lokaliteta sa čuvenim kiklopskim zidovima u čuvenoj grčkoj Mikeni.
Stručnjak za piramide dr. Semir Osmanagić, poznat po otkrivanju visočkih piramida, komentirajući istraživanja geologa Glamuzine, izjavio je za Faktor, da je područje Balkana druga najstarija kulturna oaza u Evropi.
– Građevine moraju ispunjavati desetak kriterija, da bi mogli reći da su to piramide. Prvi je geometrija. Koliko znam ono što je u Hercegovini prisutno to su uglavnom gomile kamenja koji su konusnog oblika, odnosno takozvani kumulusi. Ako to striktno posmatramo geometrijski to nisu piramide – kazao je Osmanagić.
On dodaje da uz obale Jadranskog mora ima megalitnih zidina u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. To su tvrdi, građevine stare pet do osam hiljada godina, što je znatno starije od pojave antičke Grčke.
– Najstarije piramide u Egiptu, Meksiku, Peruu i Bosni i Hercegovini su ustvari energetske mašine. Piramide u ovim zemljama imaju četiri pravilne geometrijske stranice okrenute prema stranama svijeta. Imaju građevinski materijal. Imaju svoje podzemne tokove. Ukoliko postoje svi ti elementi kod Neuma možemo govoriti da je to piramida i onda bih čestitao kolegi Glamuzini na otkriću, ali prije toga sve treba naučno provjeriti – kazao je Osmanagić.
Kako tvrdi Osmanagić, osim Doline piramida u Visokom, jedna piramida ima kod Bihaća, druga kod Kalesije, Tuzle, ali to se tek treba naučno dokazati.