Temperature, koje posljednjih dana u BiH i regionu prelaze 40 stepeni, udvostručile su broj pacijenata u domovima zdravlja. Sindikat upozorava poslodavce da poštuju pravila o raspodjeli rada. Realnost je ipak drugačija.
Talas vrućina pogodio je cijeli region a pred BiH i zemljama okruženja tri su možda najtoplija dana u istoriji mjerenja temperatura. Živa na termometru širom BiH dostiže 40 stepeni, a talas vrućina puni čekaonice u hitnim službama širom zemlje. Načelnik službe Hitne pomoći Banjaluka, Duško Milovanović kaže da se radi o hroničnim bolesnicima ali i radnicima koji su izloženi visokim temperaturama: “Bilo je nešto više povređivanja, naročito radnika u poljoprivredi, vjerovatno je to posljedica dejstava visokih temperatura, pada koncentracije, a bilo je i građevinskih radnika.”
Sindikat apeluje i to je sve što može
Sindikati su i ove godine apelovali na poslodavce da upravo zbog visokih temperatura izvrše preraspodjelu poslova i da zaštite radnike koji rade na otvorenom. Sekul Popović iz Saveza sindikata RS-a kaže da trenutne temperature mogu ozbiljno narušiti zdravlje radnika ukoliko se ne poštuju ove preporuke: “Posebno u sektoru poljoprivrede, građevinarstva, rudarstva, prerade drveta kao i komunalnih preduzeća, da povuku radnike sa otvorenog prostora od 11 do 17 časova ili da vrše zamjenu randika svaki sat vremena.”
U praksi je drugačije. Niti se radnici povlače od 11 do 17 časova niti se vrši zamjena radnika svakih sat vremena. Na građevinama širom BiH radi se bez prestanka a investitori po pravilu nisu raspoloženi za razgovor. Radnici na banjalučkom asfaltu, gdje se temperature penju i do 50 stepeni nemaju predaha. Posao se mora završiti a o preraspodjeli poslova ne znaju ništa: “Malo vode, u hlad i to je to. Asfalt se zapalio, zapalilo se nebo. Od mijenjanja nema ništa. Kapa na glavu, peškir i šta bi drugo”, priča jedan radnik koji nije htio da mu otkrivamo identitet.
Tropske vrućine uništavaju i usjeve
Radnike nažalost ne štiti ni Zakon o radu u ovom slučaju koji ne propisuje koji je to stepen iskorištenosti radnika dozvoljen od strane poslodavca na ovakvim vrućinama. Upravo zbog činjenice da nije zakonski regulisano, apeluje se na poslodavce da vrše preraspodjelu poslova. Preraspodjela ne bi mnogo značila poljoprivrednicima jer oni više mare za sušu prouzrokovanu tropskim vrućinama, koja će uništiti urod. “Znači nema teoretske šanse da bude nekih kvalitetnih prinosa, kao što smo očekivali”, kaže poljoprivrednik iz Semberije Ljubo Maletić, nadajući se kiši svakog dana.
Prema prognozama borba sa vrućim talasom tek slijedi jer nas danas, a pogotovo sutra očekuju paklene vrućine koje će se penjati do čak 43 stepena. To je slaba utjeha za građane, kaže meteorolog, Draško Rudan: “U petak (09.08.) dolazi do pada temperature za 10 do 15 stepeni i biće ugodno od 22 do 28 stepeni. U petak treba računati sa kišom a ne isključuje se mogućnost da bude vremenskih nepogoda sa gradom”.
Iako svi apeluju da se radnici na otvorenom sklone u periodu najjačeg intenziteta toplotnog talasa tokom dana. No gotovo da i nema poslodavaca koji taj apel uvažavaju. Radnicima, kako sami kažu, ne preostaje ništa drugo nego da rade, jer u suprotnom mogu postati samo satatistika na Zavodu za zapošljavanje.
Izvor: Deutsche Welle