Prema novom sistemu, otac će imati 15 dana očinskog dopusta i 160 dana roditeljskog dopusta, od čega je 60 dana neprenosivo.
Od 01. aprila na snagu stupaju izmjene i dopune Zakona o roditeljskoj skrbi i obiteljskim potporama koje su zastupnici usvojili 24. novembra prošle godine, piše GPM.
Nova rješenja za očinski i roditeljski dopust primjenjivat će se na roditelje djece rođene od 01. aprila 2023. nadalje. Sada otac ima 30 dana očinskog dopusta, majka 105 dana porodiljnog dopusta, a oboje zajedno imaju 260 dana roditeljskog dopusta. Prema novom sistemu, otac će imati 15 dana očinskog dopusta i 160 dana roditeljskog dopusta, od čega je 60 dana neprenosivo. Porodiljni dopust ostaje isti, ali će majka sada imati 160 dana roditeljskog dopusta, od čega je 60 dana neprenosivo.
U praksi će otac imati više dopusta
U praksi će se vjerojatno najčešće događati da otac stotinu dana roditeljskog dopusta prenese na majku koja će, kao i do sada, biti “na porodiljnom dopustu” 365 dana (105 dana porodiljnog plus 160 dana roditeljskog dopusta).
Dopust plus sto dana roditeljskog dopusta koje će prenijeti na njezinog oca). U tom slučaju otac će po rođenju djeteta imati 15 dana plaćenog očinskog dopusta i još 60 dana plaćenog roditeljskog dopusta koji može koristiti do djetetove osme godine života. Taj je rok jedna od važnijih novina, dosad se očinski dopust morao koristiti do završetka prvog razreda djeteta, što je roditelje dovelo u drugačiji položaj i stvorilo dodatnu potrebu za provjerama u centrima za socijalni rad.
Tako je Slovenija u zakonodavstvo prenijeli zahtjev europske direktive koja nalaže da svaki roditelj ima četiri mjeseca roditeljskog dopusta, od čega je najmanje 60 dana neprenosivo.
U početku je bilo i ideja da se majci jednostavno uzme 30 dana, ali su propale. Kad bi majka sav roditeljski dopust prenijela na oca, kod kuće bi bila 165 dana ili nešto manje od pola godine (105 dana porodiljnog dopusta plus 60 dana neprenosivog roditeljskog dopusta), dok bi otac mogao biti na kući 275 dana ili nešto više od devet mjeseci (15 dana očinskog dopusta plus 160 dana roditeljskog dopusta plus 100 dana roditeljskog dopusta koje bi majka prenijela na njega).
Prema riječima ministra Luke Meseca, iskustva iz inozemstva pokazuju da se očevi koji imaju pravo na neprenosivi roditeljski dopust češće odlučuju na njegovo korištenje. To znači da se intenzivnije i češće uključuju u brigu i brigu o djeci u najranijoj dobi, što je i jedna od svrha izmjene. Novinama zakona želi se i olakšati usklađivanje profesionalnog i obiteljskog života.
Oba roditelja mogu raditi na pola radnog vremena.
Važna novost je i to što sada kraći radni dan zbog roditeljstva mogu koristiti oba roditelja, a vrijeme korištenja više neće biti do kraja prvog razreda, već do djetetove osme godine.
Ukida se i obveza drugog roditelja da godinu dana koristi ovu naknadu. Do sada je jedan roditelj mogao raditi četiri sata, no oba roditelja nisu smjela raditi po šest sati, no od 01. aprila i to će biti moguće. Za “nestale” sate roditelj ne dobiva plaću, već mu država za njih plaća doprinose. Oba roditelja zajedno mogu koristiti skraćeni radni dan do 20 sati, odnosno kao da jedan radi četiri sata.
Dakle, jedan može raditi pet sati, a drugi sedam, oboje šest sati dnevno ili oboje sedam sati dnevno. Moguće su i međuvarijante, jer se određuje tjedni, a ne dnevni broj sati (npr. jedan roditelj 27, a drugi 33). U siječnju 2023. godine 13.647 roditelja radilo je na nepunom radnom vremenu, od čega samo 334 oca i 13.313 majki.
Prva veća isplata bit će u maju
„Djelomična naknada za izgubljeni prihod (DPID) (tj. isplata koju roditelj prima kada raskine radni odnos ili započne raditi s nepunim radnim vremenom radi njege i zaštite djeteta s težim intelektualnim oštećenjem ili teže tjelesno oštećenog djeteta ili djeteta s bolešću s popisa teških bolesti) sada će veći iznos (20 ili 30 sati tjedno) moći primati i roditelji djece koja su smještena u institucionalnoj skrbi, ali neko vrijeme provode kod kuće. roditelji će imati pravo na djelomičnu naknadu za izgubljeni prihod čak i za 20 ili 30 sati u razdoblju od jedne godine, ako je dijete kod kuće ostalo najmanje 180 ili 270 dana, a u oba slučaja roditelji su se stvarno brinuli o djetetu. u posljednjoj godini prije podnošenja zahtjeva“, pojašnjavaju i iz Ministarstva rada, obitelji i socijalne skrbi.
Ukupan iznos DPID-a porast će s minimalne plaće na 1,2 minimalne plaće. Prva veća isplata bit će u svibnju, nije potrebno podnositi zahtjev.
Nova rješenja za očinski i roditeljski dopust primjenjivat će se na roditelje djece rođene 01. aprila 2023. godine ili kasnije, dok će se ostale izmjene primjenjivati od 01. aprila 2023.
“Maksimalni iznos roditeljske naknade, koji već sada iznosi 2,5 prosječne mjesečne plaće, povisit će se promjenom definicije prosječne plaće, odnosno više neće biti nominalno određena u Zakonu o usklađivanju transfera pojedincima. i Kućanstva u Republici Sloveniji, ali će dobiti podatke od Statističkog ureda za prošlu godinu. Povećat će se i osnovica za obračun doprinosa za mirovinsko i invalidsko osiguranje s minimalne plaće na minimalnu osnovicu za one roditelje koji napuštaju tržište rada zbog četvero i više djece“, dodaju iz Ministarstva .
Ukupno, financijske posljedice poboljšanja položaja roditelja i njihove djece iznose 13.17 milijuna eura u 2023. godini i 19.86 milijuna eura u 2024. godine.