Srijeda, 19 ožujka, 2025

Smajić: Sve će biti kao i prije, Trojka nema ni plana, ni snage da se riješi Dodika

Autor:NAP

Preporučeno

Trojka je prije dvije godine Dodika uvela u vlast bez ikakve vizije i platforme, i sad mu ne mogu ništa, kaže u intervjuu za Novinsku agenciju Patria (NAP) delegat Stranke za BiH u Domu naroda Parlamenta BiH Džemal Smajić.

Trojka je prije dvije godine Dodika uvela u vlast bez ikakve vizije i platforme, i sad mu ne mogu ništa, kaže u intervjuu za Novinsku agenciju Patria (NAP) delegat Stranke za BiH u Domu naroda Parlamenta BiH Džemal Smajić.

Smajić je komentarisao Trojkine najave o uklanjanju Dodikovih kadrova, prekompoziciju vlasti na državnom nivou, najavljene smjene državnih ministara, a osvrnuo se i na zahtjev za sazivanjem hitne sjednice Doma naroda na čijem bi dnevnom redu bilo razrješenje Nikole Špirića.

Kako gledate na optimistične najave predstavnika Trojke da će “bagerom” s vlasti ukloniti sve kadrove Milorada Dodika?

Smajić: Svjedočim, kao i cijela bosanskohercegovačka javnost, da se krećemo u smjeru koji sam već najavio, a to je da Trojka teško može pomaći Dodika iz vlasti. Kao što vidimo, Dodik ih ismijava i javno govori kako se poigrava s njima.

Trojka je prije dvije godine Dodika uvela u vlast bez ikakve vizije i platforme, i sad mu ne mogu ništa. I taj marketinški potez SNSD-a da Konakoviću pred kamere donesu plastični bager, najbolje govori dokle nas je Trojka dovela. Ismijava ih Dodik, jer se i ponašaju kao djeca.

Upravo se čita:  U zamjenu za slobodu? Dodik ponudio Trampu rijetke minerale iz entiteta RS

Koliko je uopšte vjerovatno da dođe do neke prekompozicije vlasti na državnom nivou, kako to najavljuju Trojka i opozicija iz Rs, prije svega imajući u vidu da Dodik u Domu naroda u rukama drži konce mogućnošću blokade/nedolaska na sjednicu njegovih delegata, ali i privrženost čelnika HDZ-a Dragana Čovića koaliciji sa SNSD-om i Dodikom?

Smajić: Već ste odgovorili. Upravo se o tome i radi što sve ključeve drže Dodik i Čović od početka. O tome sam govorio bezbroj puta, dok su nas Trojkaši uvjeravali da se Dodik 2022. godine naglo promijenio i preoblikovao iz rusofila u proevropskog političara prve klase.

Naivno i tužno, pa čak i od Trojkaša. Sada se nalazimo u krizi i ponovo niko od Trojke nije izašao i rekao koji im je plan? Ko je trenutno većina, a ko manjina na državnom nivou?

Upravo se čita:  Delegacija EU u BiH osudila paljenje automobila Vukanoviću: U demokratiji nema mjesta nasilju, prijetnjama ili napadima

Očigledno je da se vode razgovori u pozadini kako bi se zadržale fotelje? Javnost želi znati ko s kim vodi razgovore i koji je plan za budućnost?

Zatražene su smjene ministara Staše Košarca, Srđana Amidžića, Elmedina Konakovića, Borjane Krišto… Kakvo je Vaše mišljenje o tome?

Smajić: Evo, vidjet ćemo, prije mislim da će Trojka u punom sastavu nastaviti saradnju sa SNSD-om, a onda ćemo na press konferencijama slušati Konakovića kako je uslovio Dodika, i slično.

Šta prognozirate za neki naredni period – nastavak iste koalicije (Trojka-SNSD-HDZ) po sistemu “povuci-potegni”, blokadu rada Parlamenta BiH i Vijeća ministara BiH, ili ipak neku novu koaliciju koju bi eventualno činili Trojka, HDZ i opozicija iz Rs?

Smajić: Teško je predviđati, ali najvjerovatnije će ostati sve kako je i bilo, uz usporavanje evropskog puta, ucjene, popuštanje pred Dodikom.

S druge strane, Vukanović nije odbijao mogućnost da bude novi ministar sigurnosti. To nameće zaključak da se u pozadini vode neki pregovori, o kojima ništa ne znamo.

Upravo se čita:  Dodik ponovo prijeti: Pripadnici SIPA-e i Tužilaštva BiH biće pritvoreni ako se pojave u RS-u

A kako to Trojka radi vidjeli smo prilikom popuštanja kada smo dobili trajne table manjeg bh. entiteta na granicama Bosne i Hercegovine. Sad ćemo i prije dolaska na granični prijelaz na nekim mjestima naići na tablu “Dobrodošli u Rs”. Kad god se to pročita, naši građani koji ulaze u BiH trebaju znati zauvijek da im je to Trojka omogućila!

Predsjedavajućem Doma naroda Parlamenta BiH Draganu Čoviću upućen je zahtjev za sazivanje hitne sjednice na kojoj bi jedina tačka dnevnog reda bilo razrješenje prvog zamjenika predsjedavajućeg Nikole Špirića. Kako to komentarišete?

Smajić: Ovim potezom postoji mogućnost da Dom naroda bude blokiran obzirom da, ako SNSD ne dođe na sjednicu, neće biti kvoruma. U tom slučaju izgubili bismo svaku priliku da do marta ispunimo preostala dva uslova za otvaranje pregovora sa Evropskom unijom.

Izdvajamo

Izdvajamo

Detalji filmskog hapšenja u Vogošći: Mladić bježao od policije pa udario u patrolu

U Vogošći se danas dogodila saobraćajna nesreća zbog čega su se stvorile velike gužve u ovoj sarajevskoj općini. U...

Još vijesti za vas