Neljudski uvjeti rada koji su svakodnevica u tekstilnoj industriji širom svijeta odavno su poznata priča. Dok poznati brendovi čine sve kako bi namaknuli što veći profit, oni najniži u ‘začaranom’ krugu, radnici, trpe sve gore i gore uvjete. Ono što se događa unutar zidova zavijeno je velom šutnje, a kupci još uvijek o svemu premalo znaju
O jednom takvom slučaju progovara dokumentarac “Sweatshop – Deadly Fashion” (Tvornica smrtonosne mode), koji je u nekoliko dijelova prikazan na internetu, u kojem norveški redatelj Joakim Kleven odvodi u Kambodžu troje mladih ljudi, ovisnika o šopingu, kako bi ih na licu mjesta suočio sa surovom realnošću. Uslijedili su šok i nevjerica.
Dokumentarac započinje s jednostavnim pitanjem: “Što se dogodi kada pošaljete troje mladih Norvežana da upoznaju radnike koji šiju njihovu odjeću?” Odgovor je daleko gori nego što su ovo troje mladih mogli zamisliti.
Kakav je to život???
“Kakva nepravda, kakav to život ti ljudi imaju?”, izjavili su Frida, Ludvig i Aniken koji su nekoliko dana radili u paklenom ritmu zajedno sa zaposlenicima jedne tekstilne radionice, piše B92.
“Kad smo razgovarali s radnicima, shvatili smo da su baš kao i mi, ništa manje vrijedni”, rekla je u suzama jedna od djevojaka koja je priznala da “nije mogla izdržati u takvim uvjetima”.
Nakon ovog šokantnog iskustva troje mladih protagonista se aktivno angažiralo kako bi poboljšali život tekstilnih radnika s kojima su proveli neko vrijeme.
Aniken je, između ostalog, optužila za cenzuru Aftenposten, portal na kojem se prikazivao kontroverzni dokumentarac, jer je sudionicima zabranio govoriti o tvornicama jedne popularne modne kompanije.